We wtorek na Ukrainę dotarł transport sprzętu wojskowego wartego 60 mln dolarów, który USA przekażą ukraińskiej armii. Ukraińcy otrzymają m.in. krótkofalówki, amunicję oraz rakiety przeciwpancerne Javelin.

O dostawie uzbrojenia poinformowała w środę w mediach społecznościowych ambasada USA w Kijowie. W komunikacie napisano, że współpraca USA z Ukrainą w sferze bezpieczeństwa i amerykańska pomoc wojskowa dla tego kraju jest kontynuowana pomimo epidemii COVID-19. We wczorajszym transporcie znalazły się m.in. krótkofalówki, amunicja i rakiety Javelin o wartości ponad 60 mln dolarów.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

180 PLN    (0.81%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Biuro współpracy wojskowej amerykańskiej ambasady przekaże teraz uzbrojenie stronie ukraińskiej. „Stany Zjednoczone zdecydowanie popierają suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji” – napisano na facebookowym profilu amerykańskiej placówki dyplomatycznej.

Jak pisaliśmy, od 2014 roku Ukraina otrzymała od USA 1,5 mld dolarów pomocy w zakresie bezpieczeństwa. Tegoroczna pomoc zapisana w budżecie Pentagonu wynosi 250 mln dolarów. W czwartek Pentagon poinformował, że Stany Zjednoczone planują przekazać Ukrainie poprzez Inicjatywę Wsparcia Bezpieczeństwa Ukrainy (Ukraine Security Assistance Initiative) 250 mln dolarów na szkolenie i sprzęt potrzebny do wzmocnienia zdolności kraju do obrony przed Rosją. Środki te miałyby zostać przeznaczone na budowę zdolności obronnych Ukrainy z wykorzystaniem broni śmiercionośnej, a także na systemy nadzoru z powietrza, radary przeciwartyleryjskie i sprzęt taktyczny dla sił specjalnych, a także na leczenie i zdolności działania w cyberprzestrzeni.

Kresy.pl / Unian

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz