Turcja rozpoczęła w północnym Iraku operację przeciwko oddziałom kurdyjskim

Operację „Pazur-Tygrys” przeciwko oddziałom kurdyjskim w północnym Iraku, poprzedzoną nalotami ostrzałem artyleryjskim, prowadzą tureccy komandosi wspierani przez śmigłowce szturmowe i drony. To pierwsza znana ofensywa powietrzno-lądowa Turcji na terytorium Iraku.

W środę nad ranem turecki resort obrony ogłosił rozpoczęcie operacji lądowej przeciwko oddziałom kurdyjskim w północnym Iraku. Jak podano, operacja „Pazur- Tygrys”, określana mianem „antyterrorystycznej”, skierowana jest przeciwko bazom na obszarze Kurdystanu w regionie Heftanin.

„Operacja Pazur- Tygrys jest prowadzona w ramach naszego legalnego prawa do samoobrony przez PKK [Partia Pracujących Kurdystanu-red.], która w ostatnim czasie próbowała zwiększyć nękanie i atakowanie naszych posterunków policji i baz” – twierdzi w komunikacie ministerstwo obrony Turcji. Później dodano, że operacja rozwija się pomyślnie i zgodnie z planem.

Według tureckich mediów, w ramach operacji do Kurdystanu wkroczyli komandosi wspierani z powietrza przez siły powietrzne, w tym przez śmigłowce uderzeniowe ATAK oraz drony. Jak podano, siły tureckie wcześniej zaatakowały ponad 150 celów wiązanych z PKK przy użyciu artylerii: haubic i wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych.

Nadzorujący operację minister obrony Turcji, Hulusi Akar życzył tureckim komandosom powodzenia. „Wierzymy, że dziś raz jeszcze pokażecie siłę tureckich komandosów w tych górach”.

Wcześniej, 15 czerwca, Turcja ogłosiła rozpoczęcie w północnym Iraku operacji „Pazur- Orzeł”, w ramach których tureckie samoloty przeprowadziły naloty na jaskinie, w których miały znajdować się „kryjówki terrorystów”, a także na bazy Kurdów m.in. w Sindżarze, górach Qandil, Karacak czy Hakurk.

Działania Turcji zostały skrytykowane przez przedstawiciela Ligi Arabskiej, co spotkało się ze zdecydowana odpowiedzią rzecznika MSZ Turcji.

Według agencji AP, Turcja regularnie przeprowadza ataki naziemne i z powietrza przeciwko zdelegalizowanej, separatystycznej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), która według Ankary utrzymuje bazy w północnym Iraku. Agencja zaznacza, że rozpoczęta w środę operacja jest pierwszą znaną ofensywą powietrzną i lądową Turcji na terytorium Iraku.

Twitter / hurriyetdailynews.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz