Ambasador RP w Moskwie odwołany

Prezydent Andrzej Duda odwołał ze stanowiska ambasadora RP w Moskwie Włodzimierza Marciniaka – poinformowała we wtorek Wirtualna Polska.

Polski dyplomata zakończy swoją misję 31 lipca br. Jak twierdzi WP, oficjalnym powodem odwołania Marciniaka jest zakończenie przez niego czteroletniej kadencji, na które zwyczajowo wysyła się ambasadorów. Postanowienie prezydenta Dudy o odwołaniu dyplomaty ukazało się w poniedziałek w Monitorze Polskim i nosi datę 14 maja. Dokument kontrasygnował premier Mateusz Morawiecki.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

180 PLN    (0.81%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak wskazuje WP, wymiana ambasadorów odbywa się zazwyczaj w miesiącach letnich, m.in. po to, by ich dzieci mogły zakończyć rok szkolny w szkole, do której uczęszczały. „Kilka miesięcy przed zakończeniem kadencji najpierw wysyłane są informacje przypominające o zakończeniu ich misji, a później realizowane są formalności związane z opuszczeniem placówki” – pisze portal.

WP przypomniała, że Włodzimierz Marciniak trafił na placówkę w Moskwie w 2016 roku w ramach „czystki” przeprowadzonej przez ówczesnego szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego. Nowy ambasador pochodził z tzw. grona naukowców spoza resortu i zastąpił Katarzynę Pełczyńską-Nałęcz, która była ambasadorem w Moskwie jedynie przez 2 lata. Jego kandydaturę miał zaakceptować sam Jarosław Kaczyński. Nowy przedstawiciel Polski w Rosji deklarował energiczne zajęcie się sprawą zwrotu wraku Tu-154M, który rozbił się pod Smoleńskiem. Jak wiadomo, wrak do dzisiaj nie został zwrócony przez Rosję.

Nazwisko następcy Włodzimierza Marciniaka nie jest jeszcze znane.

Jak pisaliśmy, Włodzimierz Marciniak urodził się w 1954 roku. Odchodzący ambasador RP w Moskwie jest politologiem, sowietologiem i rosjoznawcą. Kierował Katedrą stosunków międzynarodowych w Akademii Ignatianum w Krakowie, wykładał w Studium Europy Wschodniej Instytutu Orientalistycznego UW. Jest autorem książki „Rozgrabione imperium. Upadek Związku Sowieckiego i powstanie Federacji Rosyjskiej”, która została wydana na podstawie jego pracy habilitacyjnej.

Kresy.pl / wp.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz