Amerykańscy kongresmeni zostali nieoficjalnie powiadomieni o planach Pentagonu przekazania Ukrainie pakietu pomocy wojskowej o wartości 125 mln dolarów. Obejmuje ona radary przeciwartyleryjskie i uzbrojone łodzie patrolowe – dowiedziała się telewizja CNN od swoich źródeł w Kongresie USA.

CNN podała w piątek, że Departament Obrony nieformalnie poinformował o tym pakiecie szefów odpowiednich komisji w Kongresie oraz najwyższych rangą członków partii mniejszościowej w tych komisjach. Będą oni mogli dokonać jego przeglądu, zanim zostanie formalnie notyfikowany Kongresowi.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3802.49 PLN    (17.28%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Pakiet obejmuje radary przeciwartyleryjskie i uzbrojone łodzie patrolowe typu Mark VI . Jak podkreśla CNN, broń ta jest dla Ukrainy szczególnie istotna ze względu na napięcia z Rosją w basenach Morza Czarnego i Morza Azowskiego.

Pakiet jest wart 125 mln dolarów; jest to pierwsza część pomocy militarnej dla Ukrainy wartej 250 mln dolarów zapisanej w tegorocznym budżecie Pentagonu.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku USA przekazały Ukrainie dwa kutry patrolowe klasy Island. Wcześniej w Baltimore odbyło się szkolenie ukraińskich marynarzy mających pełnić służbę na podarowanych okrętach. Trwało ono 10 tygodni od 8 lipca do 14 września 2019 roku. Jednostki typu Island są uzbrojone w armatę automatyczną kal. 25 mm M242 Bushmaster, a także dwa lub cztery karabiny maszynowe Browning kal. 0.50 cala.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Amerykanie modernizują ukraińskie porty pod kątem przyjmowania okrętów wojennych USA

Kresy.pl / CNN

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz