Wielka Brytania zwiększa swoje wsparcie militarne na Ukrainie ogłaszając, że poprowadzą wielonarodową inicjatywę morską mającą na celu szkolenie ukraińskiej marynarki wojennej – poinformował w środę portal Defense News.


Jak poinformował w środę portal, Wielka Brytania chce zwiększyć swoje zaangażowanie w odbudowę ukraińskiej marynarki wojennej w specjalnej inicjatywie mającej na celu przeszkolenie ukraińskich marynarzy.

Podczas wizyty na Ukrainie 17 sierpnia brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace potwierdził, że Królewska Marynarka Wojenna skoordynuje inicjatywę szkoleniową, która obejmuje również Kanadę, Danię i Szwecję.

Zobacz też: W przyszłym roku ukraińska marynarka wojenna otrzyma systemy pocisków manewrujących Neptun

Uzupełnieniem inicjatywy szkoleniowej będzie wsparcie amerykańskie w zakresie bezpieczeństwa – poinformowało w oświadczeniu brytyjskie ministerstwo obrony. Oczekuje się, że inne kraje przyłączą się do wysiłków szkoleniowych marynarki wojennej – przekazał brytyjski MON.

Szkolenie prowadzone przez Brytyjczyków będzie koncentrować się na takich obszarach, jak nawigacja, planowanie operacyjne, nurkowanie wojskowe, obserwacja na morzu, gaszenie pożarów i kontrola uszkodzeń.

Jak poinformował Wallace, Marynarka Królewska planuje również w dalszej części roku rozmieścić okręty wojenne w regionie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wielka Brytania od jakiegoś czasu prowadzi z Ukrainą szkolenia morskie. W zeszłym roku Brytyjczycy ogłosili, że rozszerzają zakres szerszego szkolenia wojskowego, znanego jako Operacja Orbital, wysyłając zespoły szkoleniowe z Royal Navy i Royal Marines, aby wzmocnić ukraińską marynarkę wojenną w obliczu rosnących zagrożeń ze strony Rosji na Morzu Azowskim.

Ukraińcy próbują odbudować swoją obecność na morzu po zajęciu Krymu przez Federację Rosyjską. Ukraina straciła większość swojej floty, w tym 75% personelu, 70% okrętów i kluczową infrastrukturę.

W ubiegłym roku ukraińska marynarka wojenna przedstawiła 15-letnią, trzystopniową strategię odbudowy zdolności morskich, zaczynając od rozwoju zdolności do przejęcia kontroli nad wodami terytorialnymi do 2025 roku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak poinformowaliśmy w zeszłym tygodniu na naszym portalu, w sobotę szef ukraińskiej dyplomacji, Dmytro Kuleba poinformował, że Stany Zjednoczone zgodziły się sprzedać Ukrainie nawet 16 łodzi patrolowych Mark VI wraz z odpowiednim wyposażeniem.

„To pomoże Marynarce Wojennej Ukrainy sprostać obecnym i przyszłym zagrożeniom na Morzu Czarnym i na Morzu Azowskim” – napisał Kuleba na Twitterze. „Bardzo doceniam ciągłe, niewzruszone wsparcie amerykańskich partnerów”.

Kresy.pl/Defense News

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz