W przyszłym roku ukraińska marynarka wojenna otrzyma systemy rakietowych pocisków manewrujących Neptun. Zostaną rozmieszczone w okolicach Morza Czarnego oraz Morza Azowskiego – powiedział w sobotę admirał ukraińskiej marynarki wojennej Aleksander Neizhpapa.

Ukraińska marynarka wojenna otrzyma w przyszłym roku systemy manewrujących pocisków przeciwokrętowych Neptun – podaje agencja „Tass”. Mają zostać rozmieszczone w okolicach Morza Czarnego i Morza Azowskiego – powiedział w sobotę admirał ukraińskiej marynarki wojennej Aleksander Neizhpapa.

„Jeśli chodzi o to kiedy – myślę, że w przyszłym roku. Co do ilości, powiedziałbym, że będą trzy dywizjony pocisków Neptun: dwa na Morzu Czarnym i jeden na Morzu Azowskim” – powiedział Neizhpapa.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Głównym celem jest jak najszybsze zdobycie Neptunów i mądre ich wykorzystanie” – dodał.

Informowaliśmy, że w maju bieżącego roku Ukraina rozpoczęła kolejną fazę testów systemu przeciwokrętowych pocisków manewrujących Neptun.

W kwietniu 2019 r. ówczesny prezydent Ukrainy Petro Poroszenko chwalił się Neptunem, twierdząc, że Ukraina dysponuje systemem rakietowych pocisków manewrujących odpalanych z lądu, o zasięgu „ponad 1000 km”, mogących przenosić ładunek bojowy o wadze 150 kg, zdolnych do precyzyjnego rażenia okrętów z odległości 300 km.

Zasadnicze testy ukraińskiego przeciwokrętowego pocisku manewrującego Neptun, zbliżonego do rosyjskich rakiet Ch-35, rozpoczęły się w styczniu 2018 roku. Według strony ukraińskiej, broń ta może trafiać w cele lądowe i morskie na odległość 300 km. W przyszłości, zasięg rakiet ma zostać zwiększony do 500 km, a nawet jeszcze więcej. Potem Poroszenko mówił o ponad 1000 km.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Podczas testów w sierpniu 2018 roku pocisk tego systemu trafił w cel morski z odległości ponad 100 km, a w końcu ub. roku – z 280 km. W założeniu może niszczyć statki i okręty o wyporności do 5000 ton, czyli w teorii m.in. nowe rosyjskie fregaty rakietowe klasy „Admirał Grigorowicz”, wchodzące w skład Floty Czarnomorskiej. Ukraińcy podkreślają, że wszystkie komponenty systemu Neptun są produkowane na Ukrainie.

Zobacz także: Ukraina: podczas testów rakiety systemu Neptun skutecznie zaatakowały dwa cele jednocześnie [+VIDEO] 

Zobacz także: Rosyjski analityk ocenił ukraiński system rakietowy Neptun. „Mamy czym odpowiedzieć”

tass.com / kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz