We wtorek szef ukraińskiego ministerstwa obrony Ołeksandr Turczynow poinformował o udanym pierwszym teście ukraińskiego pocisku manewrującego, zdolnego razić cele na lądzie i morzu.

Ukraińskie ministerstwo obrony w opublikowanym we wtorek komunikacie podało: Podczas testów, które zakończyły się pomyślnie, sprawdzono charakterystykę lotu i działanie systemów.

Zaznaczono również, że projekt pocisku manewrującego jest efektem czysto ukraińskiej myśli technicznej. Został on wykonany przez państwowe kijowskie biuro projektowe „Łucz” należące do koncernu Ukroboronprom we współpracy z innymi ukraińskimi podmiotami publicznymi i prywatnymi.

ZOBACZ TAKŻE: Amerykański wywiad podejrzewa, że Ukraińcy dostarczyli silniki do północnokoreańskich rakiet

Sam Ołeksandr Turczynow podkreślił, że test nowego pocisku manewrującego jest bardzo ważnym wydarzeniem na Ukrainie, ponieważ po całkowitym rozbrojeniu ukraińskiej armii ukraińskiej po podpisaniu Memorandum w Budapeszcie, nie dysponowało tego typu bronią.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Dzisiejsze testy rozpoczęły nowy etap w programie rakietowym, dzięki któremu nasza armia otrzyma potężne pociski manewrujące, zdolne do dokładnego uderzenia we wrogie cele na długim dystansie – powiedział minister. Zdaniem Turczynowa rakiety tego typu „są ważnym czynnikiem powstrzymującym agresora”.

Minister dodał, że Ministerstwo które koordynuje krajowy program rakietowy, chce opracować rakiety zdolne razić nie tylko cele lądowe, ale i morskie oraz powietrzne. Turczynow dodał, że zasięgi naszych pocisków manewrujących i ich głowice bojowe nie są sprzeczne z umowami międzynarodowymi podpisanymi przez Ukrainę dotyczącymi tego typu broni.

Na razie nie ujawniono pod jaką nazwą ma być znany nowy ukraiński pocisk. Kyivpost.com podał jednak, że według nieoficjalnych informacji rakieta manewrująca nazywana jest „Neptun”, a jego projekt bazuje na projekcie rosyjskiego pocisku przeciwokrętowego Ch-35 Uran (o zasięgu do 300 km).

Kresy.pl / interfax.com.ua / kyivpost.com
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz