Według Eurostatu bezrobocie pod koniec grudnia 2017 roku osiągnęło poziom 4,4 proc. i jest najniższym wynikiem w historii badań tego urzędu.

Badania Eurostatu są przeprowadzane na podstawie badań danych ankietowych zgodnych z metodyką Międzynarodowej Organizacji Pracy. Według nich za bezrobotną uznaje się osobę niemającą pracy, ale gotową ją podjąć w ciągu dwóch tygodni i aktywnie jej poszukującą w ciągu ostatnich czterech tygodni. Z tego powodu statystyki bezrobocia są zauważalnie niższe od wyników podawanych przez GUS i Ministerstwo Pracy (ostatnio 6,6%), publikujących liczbę zarejestrowanych bezrobotnych, w tym nie zainteresowanych podjęciem pracy lub pracujących w szarej strefie.

W całej Unii Europejskiej niższą od Polski stopę bezrobocia według badań Eurostatu zanotowały tylko Wielka Brytania (4,3%), Węgry (3,9%), Malta i Niemcy (po 3,9%) oraz Czechy (ledwie 2,3%). Komentatorzy podkreślają jednak, że stopa bezrobocia nie jest jedynym wskaźnikiem, który należy brać pod uwagę przy ocenie kondycji rynku pracy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Eurostat: Wśród osób młodych poniżej 25 roku życia, bezrobocie w Polsce sięga 13,8 proc.

Portal bankier.pl zauważa, że chociaż według badań Eurostatu Polska i Holandia cechują się taką samą stopą bezrobocia to jednak w drugim kraju pracowało 77,9 proc. ludzi w wieku 20-64 lat (dane za II kw. 2017 r.), podczas gdy w Polski w tej samej grupie wiekowej pracuje 71,1 proc., co jest przeciętnym rezultatem na tle innych krajów unijnych.

Komentatorzy podkreślają również problem bezrobocia wśród młodych poniżej 25 roku życia. Eurostat podał, że w tej grupie wiekowej stopa bezrobocia w Polsce wynosiła w grudniu 13,5% (wobec 15,3% rok wcześniej). Chociaż w niektórych krajach sytuacja jest znacznie gorsza (Grecja – 40,8%, Hiszpania – 36,8%, Włochy – 32,2%), nie dotyczy to wszystkich. Jako przykład portal bankier.pl podaje Czechy gdzie stopa bezrobocia w grupie wiekowej do 25 lat wynosi 4,9%, Niemcy 6,6% i Holandię z 8,0%. Dla całej UE wskaźnik ten wynosi 16,1%, i jest nieco wyższy niż w Polsce.

kresy.pl / bankier.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply