Praga pozbędzie się pomnika sowieckiego marszałka

Radni praskiej dzielnicy Praga-6 zdecydowali w czwartek o przeniesieniu pomnika marszałka Armii Czerwonej Iwana Koniewa do muzeum. – podało Idnes.cz.

Za usunięciem pomnika z placu Interbrigády zagłosowało 33 radnych, tylko 1 był przeciwko. Pomnik ma zostać przeniesiony do jednego z muzeów. Radni zdecydowali, że na jego miejscu stanie pomnik wyzwolicieli Pragi spod niemieckiej okupacji, na który zostanie rozpisany konkurs.

Partia Piratów zaproponowała w trakcie debaty, by o losie pomnika zdecydować w referendum, lecz propozycja ta nie zyskała poparcia radnych.

Jak zapewniał wicestarosta dzielnicy Jan Lacina, usunięty pomnik zostanie potraktowany z godnością. Według niego monument może trafić do planowanego miejskiego Muzeum XX Wieku. „Prosiłbym wszystkich o zachowanie spokoju. Nikt nie planuje pomnika burzyć ani niszczyć” – wtórował mu starosta Ondřej Kolář. Jak mówił, poprzez usunięcie pomnika nikt nie próbuje przepisywać historii ani podważać roli Armii Czerwonej w pokonaniu III Rzeszy. Przypomniał jednak, że Armia Czerwona przyniosła ze sobą terror.

Kolář podkreślał, że pomnik Koniewa nie jest grobem wojennym i nie podlega ochronie międzynarodowej. Jest własnością dzielnicy, która do tej pory troszczyła się o niego.

W czasie debaty pod siedzibą rady dzielnicy demonstrowali zwolennicy pozostawienia monumentu, w tym komuniści.

W środę rosyjskie MSZ wezwało czeskich polityków, by pozostawili pomnik Koniewa w spokoju. Rosyjska dyplomacja odrzuciła też propozycję władz dzielnicy, by przenieść pomnik na teren ambasady Rosji oraz pomysł córki Koniewa, by zabrać go do Moskwy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy, spór o pomnik Koniewa w Pradze zaczął się od kolejnego oblania go farbą 22. sierpnia br. Starosta Kolář nakazał wówczas zakrycie go brezentem i zaproponował rosyjskiej ambasadzie, by zabrała pomnik na swoje terytorium. Wywołało to oburzenie rosyjskich władz; minister kultury Rosji Władimir Miedinski stwierdził nawet, że tak mógł postąpić jedynie „gauleiter”.

Wojska pod dowództwem Iwana Koniewa zdobyły w 1945 roku Pragę. Prażanie mają mu jednak za złe udział w tłumieniu powstania na Węgrzech w 1956 roku i przygotowywanie interwencji w Czechosłowacji w 1968 roku.

Kresy.pl / idnes.cz
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz