W niedzielę doszło do włamania do siedziby głównej Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Czeskim Cieszynie.

Portal gazety mniejszości polskiej w Czechach “Głos” poinformował w poniedziałek o włamaniu do siedziby głównej Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego oraz założonego przez Polaków hotelu “Piast”. Włamywacze zdemolowali oba lokale. Szczególnych zniszczeń dokonali w salach wykorzystywanych właśnie przez redakcję “Głosu”.

O możliwości włamania zawiadomił prezes PZKO Halinę Legowicz właściciel hotelu “Piast”. Po sprawdzeniu okazało się, że faktycznie także główna siedziba największej organizacji Polaków w Czechach stała się celem przestępców. Szczególnie duże zniszczenia odkryto w salach wykorzystywanych przez redakcję “Głosu”.

“Redakcja wyglądała jak po wybuchu, ponieważ dywany i sprzęty pokrywała warstwa białego proszku. Sprawcy spryskali pomieszczenia gaśnicą proszkową.” – zrelacjonował redaktor naczelny gazety Tomasz Wolff. Doszło nie tylko do aktów wandalizmu, ale i kradzieży – “Skradzione zostały dwa aparaty fotograficzne, kluczyki do samochodu, zniszczono jeden z monitorów, uszkodzono komputer w sekretariacie, drukarkę, dyktafon. Tuszem z drukarki sprawcy pobrudzili meble w jednym z pokojów. Powywalali zamki, uszkodzili skrzynki, rozbili szufladę w jednym z biurek. W kuchence zostawili siekierę, młotek i inne narzędzia, którymi dokonali dzieła spustoszenia.”

Inną salę w siedzibie PZKO, w której odbywają się zebrania i szkolenia przestępcy spryskali gaśnicą. “Uważam, że to po prostu wandalizm. Nie doszukiwałabym się w tym czegoś więcej” – portal “Głosu” zacytował prezes Legowicz.

Miejscowa policja już prowadzi postępowanie w sprawie działania wandali i zarazem złodziei. Według informacji przekazanej przez rzeczniczkę komendy regionalnej z Ostrawy funkcjonariuszom udało się zabezpieczyć wiele śladów.

W Czechach mieszka prawie 40 tys. Polaków, którzy skupiają się głównie na Śląsku Cieszyńskim, w rejonie zwanym Zaolziem przy granicy z Polską, który historycznie miał polską większość zaludnienia.

Czytaj także: Kresy południowe [+FOTO]

glos.live/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply