W niedzielę doszło do włamania do siedziby głównej Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Czeskim Cieszynie.

Portal gazety mniejszości polskiej w Czechach „Głos” poinformował w poniedziałek o włamaniu do siedziby głównej Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego oraz założonego przez Polaków hotelu „Piast”. Włamywacze zdemolowali oba lokale. Szczególnych zniszczeń dokonali w salach wykorzystywanych właśnie przez redakcję „Głosu”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

O możliwości włamania zawiadomił prezes PZKO Halinę Legowicz właściciel hotelu „Piast”. Po sprawdzeniu okazało się, że faktycznie także główna siedziba największej organizacji Polaków w Czechach stała się celem przestępców. Szczególnie duże zniszczenia odkryto w salach wykorzystywanych przez redakcję „Głosu”.

„Redakcja wyglądała jak po wybuchu, ponieważ dywany i sprzęty pokrywała warstwa białego proszku. Sprawcy spryskali pomieszczenia gaśnicą proszkową.” – zrelacjonował redaktor naczelny gazety Tomasz Wolff. Doszło nie tylko do aktów wandalizmu, ale i kradzieży – „Skradzione zostały dwa aparaty fotograficzne, kluczyki do samochodu, zniszczono jeden z monitorów, uszkodzono komputer w sekretariacie, drukarkę, dyktafon. Tuszem z drukarki sprawcy pobrudzili meble w jednym z pokojów. Powywalali zamki, uszkodzili skrzynki, rozbili szufladę w jednym z biurek. W kuchence zostawili siekierę, młotek i inne narzędzia, którymi dokonali dzieła spustoszenia.”

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Inną salę w siedzibie PZKO, w której odbywają się zebrania i szkolenia przestępcy spryskali gaśnicą. „Uważam, że to po prostu wandalizm. Nie doszukiwałabym się w tym czegoś więcej” – portal „Głosu” zacytował prezes Legowicz.

Miejscowa policja już prowadzi postępowanie w sprawie działania wandali i zarazem złodziei. Według informacji przekazanej przez rzeczniczkę komendy regionalnej z Ostrawy funkcjonariuszom udało się zabezpieczyć wiele śladów.

W Czechach mieszka prawie 40 tys. Polaków, którzy skupiają się głównie na Śląsku Cieszyńskim, w rejonie zwanym Zaolziem przy granicy z Polską, który historycznie miał polską większość zaludnienia.

Czytaj także: Kresy południowe [+FOTO]

glos.live/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz