Dokument Biura Planowania Bundeswehry przewiduje 6 scenariuszy rozwoju wydarzeń do 2040 roku. Jeden z nich zakłada rozpad Unii Europejskiej.

Niemiecki tygodnik Der Spiegel dotarł do tajnego raportu Bundeswehry, w którym wieszczy się możliwy „upadek światowego porządku” i rozpad Unii Europejskiej. Raport miał zostać opracowany dwa lata temu, lecz jego treść ujawniono dopiero w niedzielę.

102-stronicowy dokument „Prognoza strategiczna 2040”, który powstał w Biurze Planowania Bundeswehry, zawiera sześć scenariuszy rozwoju sytuacji w Europie. Według najgorszego scenariusza Unia Europejska i USA mogą upaść próbując „na próżno powstrzymać erozję światowego porządku”. Mniej pesymistyczny wariant prognozy przewiduje rozpad Unii Europejskiej.

Unia Europejska balansuje na krawędzi, a „koniec europejskiej iluzji” wydaje się być możliwy, są oznaki alienacji transatlantyckiej. Niejasny porządek świata sprawił, że środowisko polityczne stało się dla Niemiec „mylące i czasem ryzykowne”– tak według tygodnika, cytowanego przez Business Insider Polska, przewidują niemieccy planiści.

Raport wskazuje także na różne zagrożenia dla Niemiec, które mogą pojawić się w najbliższych latach. Jak podaje Business Insider, są to m.in. osłabienie lojalności narodowej, chwiejne gospodarki Zachodu, epidemie chorób, „roje dronów” rozmieszczone przez wrogie państwa, a także miniaturowe bronie chemiczne, biologiczne i nuklearne.

Niemiecka armia w przeciwieństwie do sił zbrojnych takich krajów jak USA czy Wielka Brytania nie korzystała wcześniej z prognoz przyszłych wydarzeń, jednak prawdopodobnie skłoniła ją do tego aneksja Krymu przez Rosję, która miała być dla Niemców całkowitym zaskoczeniem. Jednakże Der Spiegel wskazuje, że w dwuletnim już dokumencie nie zdołano przewidzieć Brexitu ani wygranej Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Amerykański ambasador: Trump popiera rozpad Unii Europejskiej

Kresy.pl / Business Insider/Der Spiegel
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz