Polska weźmie udział we współpracy obronnej UE

W poniedziałek Polska ma notyfikować, wraz z innymi państwami, gotowość do udziału w współpracy obronnej Unii Europejskiej.

Na początku przyszłego tygodnia dojdzie do podpisania deklaracji na temat unijnej współpracy obronnej podczas wspólnego spotkania unijnych ministrów spraw zagranicznych i ministrów obrony. Jest to ostatni formalny krok do stworzenia PESCO (Permanent Structured Cooperation), które zostało uruchomione w grudniu zeszłego roku.

Polska notyfikuje w poniedziałek, razem z innymi państwami założycielskimi, gotowość podjęcia współpracy w ramach PESCO, podkreślając wagę zagrożeń bezpieczeństwa europejskiego na Wschodzie i kluczowy charakter współpracy z NATO – powiedział w piątek wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański.

ZOBACZ TAKŻE: Waszczykowski wyraził zainteresowanie wspólną polityką obronną UE

Wiceminister znaczył także, że wprowadzenie przez premier Beatę Szydło zapisów dotyczących współpracy z NATO i zrównoważonego rozwoju przemysłu zbrojeniowego do czerwcowych i październikowych konkluzji Rady Europejskiej, stworzyło polityczny grunt pod właściwe ukształtowanie PESCO.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

PESCO nazywane „wojskowym Schengen”, ma przyczynić się do pogłębienia współpracy wojskowej w ramach Unii Europejskiej. Będzie obejmować wspólne finansowania projektów, rozwoju technologii wojskowych, a także wzmocnienie przemysłu obronnego UE.

Polska długo rozważała swój akces do PESCO. Członkowie polskiego rządu mieli wątpliwości, czy nie dojdzie do dublowania wysiłków NATO i UE.

Polityczna decyzja o uruchomieniu PESCO unijni zapadała jednomyślnie podczas czerwcowego szczytu Unii Europejskiej, jednak akces do tego kręgu integracji nie był obowiązkowy. Wcześniej przeciw pogłębieniu współpracy obronnej sprzeciwiała się m.in. Wielka Brytania, której w Unii głos po referendum ws. Brexitu praktycznie nie jest brany pod uwagę.

Kresy.pl / polsatnews.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz