Powołując się na materiały amerykańskich specsłużb, “New York Times” pisze o ukraińskim wkładzie w sukces programu rakietowego Korei Północnej.

“Sukces Korei Północnej w testach rakiet interkontynentalnych, które, jak na to wygląda, mogą sięgnąć Stanów Zjednoczonych, był możliwy dzięki czarnorynkowym zakupom mocnych silników rakietowych z Ukrainy” – pisze “New York Times”, powołując się na “analizę eksperta opublikowana w poniedziałek i tajne oceny amerykańskich agencji wywiadowczych”. Dziennik twierdzi, że właśnie w tego rodzaju ukraińskim wkładzie można widzieć “rozwiązanie tajemnicy dlaczego Korea Północna zaczęła tak nagle odnosić sukces po serii wybuchowych awarii rakietowych, z których część mogła być spowodowana przez amerykański sabotaż łańcucha dostaw i cyberataków na procedury startowe”.

Fakt transferu technologii z zagranicy ma potwierdzać bardzo szybkie tempo w jakim KRLD była w stanie wytworzyć pociski tak dalekiego zasięgu. Opinię taką wyraził między innymi były szef CIA, Leon Panetta. Według eksperta Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych, Michaela Ellemana, po tych porażkach północni Koreańczycy “zmienili konstrukcje i dostawców” w ciągu ostatnich dwóch lat. Wnioski te oparte są między innymi na analizach zdjęć i nagrań publikowanych przez północnokoreańskie środki masowego przekazu. Mają one dowodzić, że silniki używane obecnie w północnokoreańskich rakietach przypominają konstrukcje stworzone jeszcze w Związku Radzieckim.

Działania wywiadowcze amerykańskich specsłużb miały doprowadzić je do wniosku, że silniki pochodzą z zakładów w Dnieprze na Ukrainie, które produkują silniki do największych rakiet interkontynentalnych właśnie już od czasów radzieckich. Źródłem technologii miał być konkretnie Jużmasz czyli Południowe Zakłady Budowy Maszyn imienia A. M. Makarowa. Podejrzenia takie wyraża także Elleman, mówiąc – “Wielkie pytanie, jak wiele [silników] mają [KRLD] i czy Ukraińcy pomagają im w tej chwili”. Amerykańscy komentatorzy zwracają uwagę, że po wybuchu konfliktu między Ukrainą i Rosją, Jużmasz stracił podstawowe źródło popytu, jakim byli kooperanci z Rosji i znalazł się w finansowych tarapatach. Jednocześnie Amerykanie nie podejrzewają by nielegalna transakcja z północnymi Koreańczykami została dokonana za wiedzą władz Ukrainy.

Biały Dom na razie nie komentuje sprawy. Głos zabrał natomiast przewodniczący ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksandr Turczynow, który stwierdził, że “ta informacja nie jest oparta na faktach, prowokacyjna w swej treści i najprawdopodobniej sprowokowana przez rosyjskie służby specjalne by przykryć ich własne przestępstwa”.

Czytaj także: Ukraińskie media: USA już dostarczają Ukrainie broń śmiercionośną [+FOTO]

nytimes.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply