Ukraińskie media: USA już dostarczają Ukrainie broń śmiercionośną [+FOTO]

Według kontraktu między firmami z Ukrainy i USA, Amerykanie dostarczyli Kijowowi broń śmiercionośną – podaje portal gazeta.ua. Publikuje fotografie dokumentów, mających dowodzić sprzedaży na Ukrainę 100 granatników precyzyjnych za ponad pół mln dolarów.

Informację podał w czwartek znany ukraiński portal Gazeta.ua, powołując się na anglojęzyczny portal VeteransToday.

Ukraiński portal zamieścił fotografie kontaktu, który miał zostać zawarty w listopadzie 2016 roku. Dotyczy on dostarczenia na Ukrainę do kwietnia br. granatników precyzyjnych  PSRL-1, będących modyfikacją granatników RPG-7, produkowaną w USA. Maksymalny zasięg tej broni to 1000 metrów, zasięg efektywny: do ponad 800 m. Producentem jest AirTronic USA, z siedzibą w Teksasie.

Według opublikowanych dokumentów, amerykańska firma miała zobowiązać się dostarczyć swojemu ukraińskiemu kontrahentowi, państwowemu przedsiębiorstwu SpetsTechnoExport 100 sztuk tej broni. Ukraińska firma zajmuje się głównie eksportem najnowszych technologii wojskowych. Wartość kontraktu miała wynosić 554,5 tys. dolarów. Termin realizacji wyznaczono na 8 kwietnia 2017 roku. Jeśli do tego doszło, oznaczałoby to, że broń ta jest już na Ukrainie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

PSRL-1 wykorzystuje standardowe granaty stosowane do RPG-7. AirTronic USA opracowuje jednak do nich nowe, specjalne granaty kierowane. Pracuje też nad zwiększeniem zasięgu do 2 km.

Według niektórych źródeł, jak podano, granatniki miały trafić do jednostek Gwardii Narodowej Ukrainy, w tym do pułku Azow. Nie podano jednak bliższych danych potwierdzających te twierdzenia. Przypomnijmy, że Senat USA zdecydowanie zakazał, by pomoc wojskowa z Ameryki trafiała do pułku Azow.

Przeczytaj: Komisja Senatu USA chce dać 500 mln USD na pomoc wojskową dla Ukrainy, w tym na broń śmiercionośną

Zaznaczono, że rzekomy kontrakt byłby odosobnionym wydarzeniem. Podano również hipotezę, że kontrakt mógł być formą sabotażu ze strony odchodzącej administracji Baracka Obamy. Celem miałoby być postawienie w trudnej sytuacji administracji Donalda Trumpa. Przypomnijmy, że mimo długich debat, jak dotąd USA nie zdecydowały się oficjalnie na dostarczanie Ukrainie broni śmiercionośnej. Tym samym, kontrakt tego rodzaju byłby złamaniem amerykańskiego prawa.

PRZECZYTAJ:John Mearsheimer: Nie dozbrajajcie Ukrainy

Czytaj również: Dlaczego dozbrajanie Ukrainy to naprawdę bardzo zły pomysł

Pierwotną informację o kontrakcie podał portal SouthFront, który twierdzi, że jego źródło posiada wszelkie dokumenty mogące potwierdzić prawdziwość dokumentów. Trudno zweryfikować autentyczność dokumentów, jednak ukraińskie media nie omawiają szerzej tego wątku.

Wysłaliśmy w opisywanej sprawie zapytania zarówno do AirTronic USA, jak i do SpetsTechnoExport.

Amerykanie dozbroją Ukrainę?

Jak informowaliśmy wcześniej, do tej pory Amerykanie dostarczali Ukrainie sprzęt wojskowy nie będący bronią śmiercionośną. Departament Obrony chce to jednak zmienić. Według dziennika „Wall Street Journal”, powołującego się na przecieki od anonimowych urzędników Departamentu Obrony i wojskowych.

Plan Pentagonu dot. wyposażenia Ukraińców w broń śmiercionośną, przed czym do tej pory Waszyngton się hamował, ma mieć poparcie także w Departamencie Stanu, którego szef, James Mattis już się pod nim podpisał. Według gazety, plan zakłada dostarczenie nie tylko podstawowych rodzajów broni, ale też wyrzutni przeciwpancernych, prawdopodobnie typu Javelin, oraz broni przeciwlotniczej. Jednocześnie dziennikarze WSJ twierdzą, że ich źródła opisują te kategorie uzbrojenia jako „defensywne”, które mają „powstrzymywać” donbaskich separatystów i wspierających ich Rosję.

Czytaj więcej: Pentagon chce zbroić Ukrainę

Fot. veternstoday.com

gazeta.ua / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz