Senatorowie chcą także przeznaczyć 4,6 mld USD na wzmocnienie potencjału obronnego Europy Wschodniej.

Komisja Sił Zbrojnych Senatu USA, której przewodniczy senator John McCain, zaaprobowała wczoraj wieczorem projekt budżetu wojskowego na rok 2018, w którym przewidziano na armię wydatki w wysokości 700 mld dolarów.

W dokumencie, za którym głosowało jednogłośnie 27 senatorów, zaproponowano przeznaczenie 500 mln dolarów na pomoc militarną dla Ukrainy, włącznie z tzw. bronią śmiercionośną. Senatorowie zaproponowali także utrzymanie zakazu współpracy Pentagonu z rosyjskimi wojskowymi, wprowadzonego po aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku.

Projekt przewiduje także przeznaczenie 4,6 mld dolarów na Europejską Inicjatywę Powstrzymywania – projekt Pentagonu mający na celu wzmocnienie potencjału obronnego Europy Wschodniej, w tym 100 mln dolarów dla krajów bałtyckich.

Komisja uważa, że Stany Zjednoczone powinny robić więcej, aby zapobiegać rosyjskiej agresji, zarówno w przypadku działań Rosji za granicą jak i w cyberprzestrzeni – napisano w dokumencie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Senatorowie zaproponowali w projekcie rozwijanie programu stworzenia nowego systemu naziemnych rakiet balistycznych. Zaproponowano także zakazanie Pentagonowi używania produktów rosyjskiej firmy Kaspersky Lab w związku z oskarżeniami o jej związki z Kremlem.

Komisja wezwała także amerykańskie ministerstwo obrony do dostarczenia jej informacji o działaniach Rosji w ramach tzw. „wojny hybrydowej”.

Przypomnijmy, że w projekcie ustawy o budżecie Pentagonu w roku budżetowym 2017, Komisja Przydziałów Budżetowych Izby Reprezentantów Kongresu USA przewidziała zmniejszenie amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy o połowę – z 300 mln do 150 mln dol. Miały one zostać przeznaczone na „szkolenie, sprzęt, broń o charakterze defensywnym, pomoc logistyczną i wyposażenie” dla wojska i sił bezpieczeństwa. Komisja jednocześnie wykluczyła możliwość, by Ukraina wykorzystała te środki na zakup przenośnych systemów ziemia-powietrze Stinger.

Kresy.pl / Głos Ameryki / lb.ua
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Sun Escobar
    Sun Escobar :

    Tak dać…, jak już to pożyczyć na wysoki procent. Daje to Polska ukraińcom pożyczki, przy każdej wizycie Dudy, czy ministra na ukrainie. Z tym, że te pożyczki nie mają terminów spłat oraz odsetek. Więc ukraińcy nawet nie myślą kiedykolwiek oddawać, a za to stawiają kolejne pomniki bandytom szuchewyczowi i banderze.