Jak podała dziś wieczorem rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa, wszystkie trzy okręty ukraińskiej marynarki wojennej, „które naruszyły rosyjską granicę”, zostały zatrzymane na Morzu Czarnym. Wykorzystano broń w celu zmuszenia okrętów do zatrzymania się – informują służby prasowe FSB.

Według komunikatu FSB: „Okręty ukraińskiej marynarki wojennej Berdiańsk, Nikopol i Jany Kapu, które przekroczyły rosyjską granicę dziś rano, o 19:00 czasu moskiewskiego 25 listopada, podjęły kolejną próbę nielegalnych działań na wodach terytorialnym Federacji Rosyjskiej. Na zgodne z prawem wezwania, towarzyszących im okrętów i kutrów straży granicznej FSB Federacji Rosyjskiej i Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej nie zareagowały natychmiast i wykonały niebezpieczne manewry”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1311 PLN    (5.95%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak twierdzi FSB „w celu przymusowego zatrzymania ukraińskich okrętów wojennych użyto broni”. W efekcie na wodach terytorialnych Federacji Rosyjskiej na Morzu Czarnym zatrzymano wszystkie trzy okręty ukraińskiej marynarki wojennej. „Trzej ranni żołnierze Ukraińskich Sił Zbrojnych otrzymali pomoc medyczną” – relacjonuje FSB. Tajna służba podkreśliła, że ​​nie ma zagrożenia dla ich życia. FSB informuj także, że „Wszczęto sprawę kryminalną w sprawie pogwałcenia granicy państwowej Federacji Rosyjskiej”.

Wcześniej FSB podawała, że trzy kutry należące do ukraińskiej marynarki wojennej, które miały uczestniczyć w starciu z kutrami patrolowymi rosyjskiej straży granicznej, zawróciły i obrały kurs do portu w Berdiańsku. „Trzy okręty ukraińskiej marynarki wojennej, które poprzednio opuściły Berdiańsk w kierunku Cieśniny Kerczeńskiej, wyruszyły w przeciwnym kierunku i wróciły do ​​Berdiańska” – napisano w oświadczeniu FSB.

FSB ogłosiła również posiadanie „niepodważalnych dowodów prowokacji Kijowa przeprowadzonych przy pomocy Sił Morskich Ukrainy” i obiecała ich upublicznienie w najbliższej przyszłości.

„Istnieją niepodważalne dowody na to, że Kijów przygotował i przeprowadził prowokacje przy użyciu ukraińskiej marynarki wojennej na Morzu Czarnym, a materiały te zostaną wkrótce opublikowane” – twierdzi rosyjskie FSB.

Z kolei według informacji podanych przez Marynarkę Wojenną Sił Zbrojnych Ukrainy, „mały opancerzony kuter artyleryjski”Berdiańsk” i holownik redowy „Jany Kapu” zostały przejęte [przez Rosjan] i odholowane, a mały opancerzony kuter artyleryjski „Nikopol” płynie w eskorcie okupantów. 6 ukraińskich żołnierzy zostało rannych.

Jak pisaliśmy wcześniej, pomiędzy kutrami patrolowymi rosyjskiej straży granicznej a okrętami ukraińskiej marynarki wojennej miało dojść do wymiany ognia – tak wynika z komunikatu Wojenno-Morskich Sił Zbrojnych Ukrainy. Do zdarzenia doszło w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej.

Po wyjściu z 12-milowej strefy kutry PS FSB RF [rosyjska straż graniczna – red.] otworzyły ogień do grupy okrętów Wojskowo-Morskich Sił Zbrojnych Ukrainy. Uszkodzono mały opancerzony artyleryjski kuter „Berdiańsk”. Kuter zszedł z kursu, jest jeden ranny. – napisało dowództwo ukraińskiej marynarki wojennej na Facebooku w niedzielę w godzinach wieczornych. Dodano, że ukraińskie kutry odpowiedziały ogniem.

W komentarzu dla rozgłośni Hromadske rzecznik ukraińskiej marynarki potwierdził fakt otwarcia ognia przez Ukraińców.

Według strony ukraińskiej do incydentu doszło w Cieśninie Kerczeńskiej przy próbie wypłynięcia z Morza Azowskiego na Morze Czarne przez ukraińskie jednostki. Okręty rosyjskie zażądały od nich zatrzymania się pod groźbą otwarcia ognia.

„Pomimo gróźb i prowokacji kutry ukraińskiej marynarki nadal wykonują postawione im zadanie” – podkreślano w dowództwie ukraińskiej marynarki jeszcze przed wymianą ognia.

CZYTAJ TAKŻE: Rosja wysyła lotnictwo wojskowe nad Morze Azowskie

Jak pisaliśmy, w niedzielę rano na Morzu Azowskim doszło do staranowania ukraińskiego holownika przez rosyjski okręt ochrony wybrzeża „Don”. Rosjanie twierdzili, że trzy ukraińskie okręty naruszyły prawo międzynarodowe, wpływając na rosyjskie wody terytorialne.

Nad Morzem Azowskim położone są dwa ważne ukraińskie porty w Mariupolu i Berdiańsku. Dostęp do nich jest dla Ukraińców znacząco utrudniony z powodu zajęcia przez Rosję Krymu i przejęcia całkowitej kontroli nad Cieśniną Kerczeńską, jedynego przejścia wodnego łączącego Morze Azowskie z Morzem Czarnym. Obie strony za swoje wody terytorialne uznają wody przybrzeżne anektowanego przez Rosję Krymu. Na akwenie dochodzi do konkurencji między rosyjskimi i ukraińskimi okrętami straży przybrzeżnej.

CZYTAJ TAKŻE: Rośnie napięcie na Morzu Azowskim. USA nie wykluczają dalszych dostaw broni dla Ukrainy

Kresy.pl / TASS / Facebook

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz