Po incydencie w Cieśninie Kerczeńskiej, w której w niedzielę rano rosyjski okręt staranował okręt ukraińskiej floty, Rosjanie wysłali nad akwen lotnictwo wojskowe.

„Na patrol podniesiono kilka samolotów wojskowych, które bazują na półwyspie” – agencja informacyjna Interfax cytuje anonimowe źródło we władzach na Krymie. Według telewizji NTV co najmniej dwa rosyjskie samoloty Su-25 latają nad Cieśniną Kerczeńską, co zostało zobrazowane nagraniem wyemitowanym przez ten kanał.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Także w komunikacie Morskich Sil Zbrojnych Ukrainy poinformowano o operacji rosyjskiego lotnictwa wojskowego nad Morzem Azowskim. W komunikacie napisano o dwóch śmigłowcach Ka-52 przelatujących nad ukraińskimi okrętami. Nagranie jednego ze śmigłowców pojawiło się w internecie i zamieścił je portal ukraińskiej telewizji TSN. Okręty straży przybrzeżnej Rosji nadal kontynuują konwojowanie jednostek ukraińskich „w niebezpiecznej odległości” – twierdzą Ukraińcy.

Dowódca ukraińskiej marynarki wojennej Igor Woronczenko ocenił sytuację w Cieśninie Kerczeńskiej jako „skomplikowaną i napiętą”. Jego słowa cytuje ukraińska sekcja Radia Wolna Europa, Radio Swoboda. Woronczenko podkreślił, że załogi ukraińskich jednostek otoczonych przez Rosjan są w gotowości bojowej i oczekują potencjalnego rosyjskiego abordażu. Przyznał, że rosyjskie okręty skutecznie zablokowały cieśninę prowadzącą na Morze Azowskie. Rosjanie zamknęli Cieśninę Kerczeńską dla ruchu wszystkich jednostek cywilnych.

Rosyjska niezależna telewizja Dożdż twierdzi, cytując komunikat rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa, że Ukraińcy wysłali jeszcze dwa okręty w kierunku Cieśniny Kerczeńskiej, gdzie doszło dziś do staranowania ukraińskiego holownika przez okręt rosyjskiej straży przybrzeżnej. Rosjanie oskarżyli zespół trzech okrętów ukraińskich, w którym płynął holownik o naruszenie ich wód terytorialnych, jak traktują wody przybrzeżne anektowanego przez Rosję Krymu.

interfax.ru/svoboda.org/tvrain.ru/tsn.ua/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz