Ukraina porozumiała się z Rosją w sprawie połowów na Morzu Azowskim

Ukraina i Rosja podpisały protokół regulujący zasady połowu ryb na Morzu Azowskim – podała w środę ukraińska Państwowa Agencja Gospodarki Rybnej (Derżrybahenstwo).

Informując o porozumieniu z Rosją Derżrybahenstwo podało, że w październiku 2018 roku w Kijowie odbyła się 30. sesja ukraińsko-rosyjskiej komisji ds. rybołówstwa na Morzu Azowskim. Komisja jest wspólnym organem utworzonym w celu koordynowania działań w zakresie ochrony, odtwarzania i optymalnego wykorzystania żywych zasobów wodnych i zarządzania nimi, ustanowienia limitów połowów oraz ustalania porządku działań związanych z ochroną ryb itp.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

W ramach organizacji posiedzenia Komisji ukraińska agencja przeprowadziła w 2018 roku 5 międzyresortowych narad z udziałem m.in. MSZ Ukrainy, SBU i przedstawicieli prezydenta Ukrainy, podczas których ustalono konieczność rozpoczęcia procesu negocjacji z Rosją. „Prace Komisji nie zostały jednak zakończone, a protokół 30. sesji Komisji nie został podpisany.” – stwierdziło Derżrybahenstwo.

Jak wyjaśniono, z powodu niepodpisania protokołu nie było podstaw prawnych dla ustanowienia limitów połowów w 2019 roku, w związku z czym ukraińscy rybacy nie mogli legalnie łowić ryb na Morzu Azowskim.

W związku z zaistniałą sytuacją strona ukraińska postanowiła wysłać Rosji protokół drogą dyplomatyczną w celu jego podpisania. „Protokół został podpisany kanałami dyplomatycznymi” – stwierdziło Derżrybahenstwo. Zdaniem agencji protokół daje Ukrainie szereg korzyści. Kwota połowu ryby byczek dla Ukrainy wynosi 9 tys. ton a dla Rosji 6 tys. ton. Ponadto protokół reguluje sprawy zwrotu zatrzymanych kutrów rybackich. Zdaniem Derżrybahenstwa powinno to pomóc w zwiększeniu bezpieczeństwa ukraińskich rybaków w trakcie wykonywania przez nich  działalności gospodarczej. Jak napisano, gdyby nie podpisanie protokołu, Rosja miałaby podstawy do zatrzymywania ukraińskich statków rybackich, co dawałoby jej dodatkową możliwość szkodzenia ukraińskiej gospodarce.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Rosjanie przyznają się do zatrzymania trzech ukraińskich kutrów na Morzu Azowskim

Kresy.pl / Ukraińska Prawda / darg.gov.ua

Czytaj kolejny artykuł
3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz