Premier Mateusz Morawiecki przypomniał na Twitterze o rocznicy ludobójstwa w Hucie Pieniackiej, gdzie 75. lat temu wymordowano około 800 Polaków. Wskazał przy tym sprawców tej i innych podobnych zbrodni – jak się wyraził, byli to Ukraińcy z UPA, OUN, SS Galizien i „innych zbrodniczych jednostek”.

Morawiecki zamieścił w czwartek na Twitterze wpis poświęcony 75. rocznicy masakry w Hucie Pieniackiej, będącej symbolem ludobójstwa ukraińskich nacjonalistów w Małopolsce Wschodniej. 28. lutego 1944 roku ukraińscy żołnierze z pułku policyjnego SS Galizien wspomagani przez oddział UPA i ludność ukraińską zabili w Hucie Pieniackiej k. Brodów około 850 Polaków.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Jesteśmy winni pamięć Polakom – ofiarom ludobójstwa w Hucie Pieniackiej i setkach innych miejsc, dokonanej przez Ukraińców z UPA, OUN, SS Galizien i inne zbrodnicze jednostki. 75 lat temu, pod okupacją niemiecką, zginęli z rąk sąsiadów, bo czuli się Polakami, byli Polakami. – napisał Morawiecki.

Jak pisaliśmy, w czasie II wojny światowej napady ukraińskich nacjonalistów zmobilizowały mieszkańców Huty Pieniackiej do zorganizowania samoobrony. Na terenie wsi działała też grupa konspiracyjna AK, której dowódcą był inż. Kazimierz Wojciechowski. W lutym 1944 r. do powiatu brodzkiego Niemcy skierowali części kolaboracyjnej 14. SS-Schützendivision-Galizien, w skrócie nazywanej dywizją SS-Galizien, złożonej z Ukraińców, której zadaniem miało być tępienie dywersyjnych oddziałów sowieckich. W ten sposób OUN-UPA, oprócz policji ukraińskiej, zyskały znaczącego sprzymierzeńca w niszczeniu Polaków. 23 lutego 1944 do Huty Pieniackiej zbliżył się niewielki pododdział SS-Galizien. Doszło do strzelaniny, bowiem samoobrona nie chciała wpuścić oddziału do wsi, w przekonaniu, że jest to bojówka UPA. Obrona była tak skuteczna, że Ukraińcy mieli kilku zabitych. W odwecie, 28 lutego 1944 r. około godz. 6 rano 200-osobowy oddział SS-Galizien (kilku Niemców i Ukraińcy), prowadzony na miejsce przez kilku Ukraińców z pobliskiej wsi, w tym starostę, otoczył wieś. Nadciągnęły bojówki UPA, w tym sotnia „Siromanci” oraz ukraińska ludność cywilna. Wcześniej wieś opuściła większość żołnierzy samoobrony w nadziei, że Niemcy nie spacyfikują bezbronnej wsi. W Hucie pozostała tylko mała grupka obrońców.

Napastnicy z SS-Galizien i UPA razem wkroczyli do wsi, wywlekali ludzi z chat, podpalając zabudowania. Ociągających się i uciekinierów rozstrzeliwano. Prawie całą wieś zgromadzono w kościele, a potem sukcesywnie dzielono na grupki, które następnie prowadzono do chat, stodół i szop, tam strzelano do ludzi i po zamknięciu budynków podpalano.

Dodajmy, że tego samego dnia UPA wymordowała około 150 Polaków w Korościatynie w powiecie buczackim. Świadkiem mordu był ojciec ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, Jan Zaleski.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Poroszenko: wyczyny UPA na zawsze będą przykładem dla Ukraińców

Kresy.pl / Twitter

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

10 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    1000_szabel :

    Zbliżają się wybory, PiSuary zmieniają retorykę. Po wyborach wrócą do swojej naturalnej pozycji, czyli do klęczek. A tak btw… po angielsku oczywiście nie napisał. No, ale to wiadome, kiełbasę wyborczą rzuca się Polakom, bronienie dobrego imienia Polski i szerzenie prawdy historycznej na świecie już nie jest takie ważne.

  2. Avatar
    voy :

    muszę przyznać że jestem zbudowany tą wypowiedzią polskiego premiera, niezależnie od tego że daleko mi ideologicznie i programowo do PiS za ten wpis p. Morawiecki ma moje uznanie. Ciekaw jestem teraz odpowiedzi neobanderowskich szumowin na to oświadczenie a co za tym pójdzie twardego podtrzymania tego stanowiska przez premiera ( a nie jakiś wykrętów że źle mnie zrozumiano itd itp). Był to zdecydowanie krok w dobrym kierunku i pozostaje mieć nadzieje że za nim pójdą kolejne.