Putin chce wypowiedzenia umowy w sprawie Morza Azowskiego

Prezydent Federacji Rosyjskiej chce wypowiedzenia umowy między Rosją a Ukrainą o współpracy w korzystaniu z Morza Azowskiego i Cieśniny Kerczeńskiej.

Prezydent Rosji Władimir Putin przedłożył Dumie Państwowej projekt ustawy o wypowiedzeniu umowy między Rosją a Ukrainą o współpracy w korzystaniu z Morza Azowskiego i Cieśniny Kerczeńskiej. Projekt dotyczy umowy podpisanej w Kerczu 24 grudnia 2003 r. i ratyfikowanej przez Federację Rosyjską 22 kwietnia 2004 r.

Putin uzasadnia wypowiedzenie umowy aneksją Donieckiej Republiki Ludowej, obwodów zaporoskiego i chersońskiego w skład Federacji Rosyjskiej w wyniku czego „powstała radykalnie nowa sytuacja wokół Morza Azowskiego i Cieśniny Kerczeńskiej, których brzegi należą obecnie tylko do Federacji Rosyjskiej” – treść uzasadnienia przytoczyła w środę agencja informacyjna Interfax.

W związku z tym, że Ukraina utraciła, według prezydenta Rosji status państwa nadbrzeżnego wobec Morza Azowskiego i Cieśniny Kerczeńskiej, konieczne ma być rozwiązanie umowy.

W uzasadnieniu zaznaczono również, że 24 lutego 2023 r. Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła ustawę „O wypowiedzeniu Traktatu między Ukrainą a Federacją Rosyjską o współpracy w korzystaniu z Morza Azowskiego i Cieśniny Kerczeńskiej”, która po podpisaniu i oficjalnej publikacji weszła w życie 25 marca 2023 r.

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w środę zarządzenie powołujące wiceministra spraw zagranicznych Michaiła Gałuzina na oficjalnego przedstawiciela prezydenta Rosji wobec parlamentu w sprawie wypowiedzenia tego traktatu.

Morze Azowskie obejmuje wybrzeżem Krym, obwód chersoński, zaporoski i doniecki. Krym, a więc i oba brzegi Cieśniny Kerczeńskiej oraz część wybrzeża obwodu donieckiego są kontrolowane przez Rosjan od 2014 r. Rosjanie wybudowali przez cieśninę most otwarty w latach 2018-2019.

Po inwazji rozpoczętej 24 lutego zeszłego roku Rosjanie zdołali zająć całe wybrzeże akwenu przeprowadzając jesienią aneksję wymienionych regionów Ukrainy (poza Krymem, anektowanym jeszcze w 2014 r.).

interfax.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz