USA i ich zachodni sojusznicy w kontekście sytuacji w regionie Morza Azowskiego rozważają m.in. „opcję nuklearną”, czyli odcięcie Rosji od systemu bankowego SWIFT – ujawnił Kurt Volker, specjalny wysłannik amerykańskiego rządu na Ukrainę.

Specjalny wysłannik rządu USA na Ukrainę Kurt Volker powiedział w czwartek, że Stany Zjednoczone i ich zachodni sojusznicy rozważają szereg opcji mających uniemożliwić Rosji uzyskanie kiedykolwiek „jednostronnej kontroli” nad wspólnymi wodami Morza Azowskiego. W rozmowie z „Voice of America” ujawnił, że jednym z możliwych środków jest odcięcie rosyjskich banków od międzynarodowego systemu bankowego SWIFT, co skomplikowałoby Rosjanom prowadzenie transakcji międzynarodowych.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1525.18 PLN    (6.93%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Volker powiedział, że „ludzie mówią o tym opcja nuklearna”. – Oznaczałoby to koszty dla wszystkich zaangażowanych. Wielkie koszty dla Rosji, ale też wielkie koszty dla sojuszników. Ostatecznie, musimy trzymać tę opcję na stole jako możliwość, ponieważ nie możemy tak po prostu patrzeć, jak Rosja czyni kolejne agresywne kroki w swoim sąsiedztwie.

Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej (SWIFT) zrzesza około 11 tys. instytucji finansowych z ponad 200 krajów świata. Stowarzyszenie zaprojektowało i utrzymuje sieć telekomunikacyjną niezbędną do realizacji płatności elektronicznych, pośredniczy w transakcjach między bankami, domami maklerskimi, giełdami i innymi instytucjami finansowymi. Odcięcie od systemu SWIFT znacznie komplikuje prowadzenie handlu międzynarodowego.

Volker powiedział też, że europejscy sojusznicy USA mogą posunąć się do wprowadzenia zakazu zawijania do portów dla rosyjskich statków wypływających z Krymu lub Morza Azowskiego. Przypomniał, że mówiła o tym niedawno Annegret Kramp-Karrenbauer, sekretarz generalna CDU i protegowana kanclerz Angeli Merkel, mająca opinie osoby mogącej z dużym prawdopodobieństwem w przyszłości zastąpić Merkel na stanowisku szefowej CDU. Jej zdaniem, ze względu na zaostrzenie konfliktu Ukrainy z Rosją, Unia Europejska i USA powinny rozważyć zakaz wpuszczania do swoich portów rosyjskich statków płynących z Morza Azowskiego

– To bardzo mocny środek, a zarazem bardzo kreatywny – uważa specjalny wysłannik USA na Ukrainę. – Zobaczymy, czy pójdą za tym – dodał.

PRZECZYTAJ: Departament Stanu USA: incydent kerczeński powinien zmienić nastawienie Europy do Nord Stream 2

Volker powiedział też, że Stany Zjednoczone chcą, żeby tego rodzaju środki wywarły presję na Rosję i „doprowadziły do sytuacji, w której Rosja będzie skora negocjować rozwiązanie”.

Na początku listopada Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej (SWIFT) odcięło pierwsze irańskie banki od swojego systemu. Tym samym, wraz z przywróceniem przez USA wszystkich sankcji wobec Iranu, polityce Waszyngtonu podporządkowało się także SWIFT.

Przeczytaj także: Niemcy i Rosją chcą nowego systemu płatności – niezależnego od USA

Unian / Kresy.pl

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz