USA i ich zachodni sojusznicy w kontekście sytuacji w regionie Morza Azowskiego rozważają m.in. „opcję nuklearną”, czyli odcięcie Rosji od systemu bankowego SWIFT – ujawnił Kurt Volker, specjalny wysłannik amerykańskiego rządu na Ukrainę.

Specjalny wysłannik rządu USA na Ukrainę Kurt Volker powiedział w czwartek, że Stany Zjednoczone i ich zachodni sojusznicy rozważają szereg opcji mających uniemożliwić Rosji uzyskanie kiedykolwiek „jednostronnej kontroli” nad wspólnymi wodami Morza Azowskiego. W rozmowie z „Voice of America” ujawnił, że jednym z możliwych środków jest odcięcie rosyjskich banków od międzynarodowego systemu bankowego SWIFT, co skomplikowałoby Rosjanom prowadzenie transakcji międzynarodowych.

Volker powiedział, że „ludzie mówią o tym opcja nuklearna”. – Oznaczałoby to koszty dla wszystkich zaangażowanych. Wielkie koszty dla Rosji, ale też wielkie koszty dla sojuszników. Ostatecznie, musimy trzymać tę opcję na stole jako możliwość, ponieważ nie możemy tak po prostu patrzeć, jak Rosja czyni kolejne agresywne kroki w swoim sąsiedztwie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej (SWIFT) zrzesza około 11 tys. instytucji finansowych z ponad 200 krajów świata. Stowarzyszenie zaprojektowało i utrzymuje sieć telekomunikacyjną niezbędną do realizacji płatności elektronicznych, pośredniczy w transakcjach między bankami, domami maklerskimi, giełdami i innymi instytucjami finansowymi. Odcięcie od systemu SWIFT znacznie komplikuje prowadzenie handlu międzynarodowego.

Volker powiedział też, że europejscy sojusznicy USA mogą posunąć się do wprowadzenia zakazu zawijania do portów dla rosyjskich statków wypływających z Krymu lub Morza Azowskiego. Przypomniał, że mówiła o tym niedawno Annegret Kramp-Karrenbauer, sekretarz generalna CDU i protegowana kanclerz Angeli Merkel, mająca opinie osoby mogącej z dużym prawdopodobieństwem w przyszłości zastąpić Merkel na stanowisku szefowej CDU. Jej zdaniem, ze względu na zaostrzenie konfliktu Ukrainy z Rosją, Unia Europejska i USA powinny rozważyć zakaz wpuszczania do swoich portów rosyjskich statków płynących z Morza Azowskiego

– To bardzo mocny środek, a zarazem bardzo kreatywny – uważa specjalny wysłannik USA na Ukrainę. – Zobaczymy, czy pójdą za tym – dodał.

PRZECZYTAJ: Departament Stanu USA: incydent kerczeński powinien zmienić nastawienie Europy do Nord Stream 2

Volker powiedział też, że Stany Zjednoczone chcą, żeby tego rodzaju środki wywarły presję na Rosję i „doprowadziły do sytuacji, w której Rosja będzie skora negocjować rozwiązanie”.

Na początku listopada Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej (SWIFT) odcięło pierwsze irańskie banki od swojego systemu. Tym samym, wraz z przywróceniem przez USA wszystkich sankcji wobec Iranu, polityce Waszyngtonu podporządkowało się także SWIFT.

Przeczytaj także: Niemcy i Rosją chcą nowego systemu płatności – niezależnego od USA

Unian / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz