Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej (SWIFT) odcięło pierwsze irańskie banki od swojego systemu.

Wraz z przywróceniem przez USA wszystkich sankcji wobec Iranu, polityce Waszyngtonu podporządkowało się także SWIFT. Jak poinformowała w poniedziałek agencja informacyjna Reuters organizacja rozesłała oświadczenie o odcięciu od jej systemu elektronicznego kilku „nieokreślonych” irańskich banków.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W krótkim oświadczeniu brak jest odniesień do amerykańskich sankcji, które weszły w życie właśnie 5 listopada. Rząd USA wcześniej oficjalnie ogłosił, że oczekuje od organizacji, że podporządkuje się reżimowi sankcji nałożonych na Irańczyków. SWIFT wyraziło żal z powodu konieczności podjęcia takiej decyzji ale uzasadniło to koniecznością obrony „stabilności i integralności szerszego globalnego systemu finansowego”. Jednocześnie jednak SWIFT jest zarejestrowane w Belgii, a dyplomacja Unii Europejskiej oraz Francji i Niemiec deklaruje chęć omijania antyirańskich sankcji USA i utrzymania współpracy handlowej z Iranem.

SWIFT zrzesza około 11 tys. instytucji finansowych z ponad 200 krajów świata. Stowarzyszenie zaprojektowało i utrzymuje sieć telekomunikacyjną niezbędną do realizacji płatności elektronicznych, pośredniczy w transakcjach między bankami, domami maklerskimi, giełdami i innymi instytucjami finansowymi. Odcięcie od systemu SWIFT znacznie komplikuje prowadzenie handlu międzynarodowego.

reuters.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz