Zarówno dyplomacja Unii Europejskiej jak najbogatszych państw Europy wyraziły gotowość do dalszego uznawania umowy w sprawie irańskiego programu atomowego.

W maju administracja Donalda Trumpa zerwała wielostronną umowę w sprawie irańskiego programu atomowego. W ramach tej umowy z 2015 roku Irańczycy w zamian za zniesienie dotkliwych sankcji wobec ich państwa zgodzili się na ograniczenie i poddanie kontroli swojego programu atomowego. Tymczasem Amerykanie zdecydowali o przywróceniu wszystkich sankcji wobec Iranu, które zaczynają obowiązywać w poniedziałek.Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Antyirańska polityka USA nie zyskała poparcia Unii Europejskiej ani najbogatszych państw członkowskich. W opublikowanym w piątek wspólnym oświadczeniu wysoka przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federica Mogherini oraz ministrowie spraw zagranicznych Francji, Niemiec, a nawet zazwyczaj proamerykańskiej Wielkiej Brytanii wyrazili swój „głęboki żal” z powodu nałożenia przez Waszyngton sankcji na Iran. Podkreślili przy tym, że nadal będą działań na rzecz realizacji umowy z 2015 roku. Sygnatariusze oświadczenia uznali, że zniesienie sankcji wobec Iranu miało pozytywne skutki i dla społeczności międzynarodowej, i dla narodu irańskiego. Zadeklarowali przy tym, że celem ich polityki będzie „ochrona europejskich operatorów ekonomicznych zaangażowanych w legalny biznes z Iranem”.

Francuzi, Niemcy i Brytyjczycy oraz przedstawicielka UE wprost napisali w swoim oświadczeniu, że zamierzają utrzymać „efektywne kanały finansowe” współpracy z Iranem a także importować z tego państwa ropę naftową i gaz. W tej sprawie europejczycy zamierzają współpracować także z Chinami i Rosją, doceniając zaangażowanie Pekinu i Moskwy w utrzymanie umowy z 2015 r. Europejscy politycy zapowiedzieli stworzenie „Mechanizmy Specjalnego Przeznaczenia”, który byłby mechanizmem finansowym umożliwiającym handel z Irańczykami z ominięciem amerykańskich sankcji.

Mechanizm taki z pewnością będzie oznaczał odejście we wzajemnych rozliczeniach handlowych od dolara co może osłabić pozycję amerykańskiej waluty jako waluty globalnej, fundującej w niemałym stopniu finansową siłę USA.

eeas.europa.eu/kresy.pl

UE i państwa europejskie chcą omijać amerykańskie sankcje wobec Iranu
Oceń ten artykuł

Reklama

Tagi: , , , , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz