Do sensacyjnych informacji dotarli w ramach swojego śledztwa dziennikarze belgijskiej państwowej telewizji RTBF. Władze Belgii sponsorowały ugrupowania zbrojne w Libii

W artykule jaki ukazał się na portalu RTBF przypomina się, że obalenie wieloletniego przywódcy Libii Muammara Kaddafiego doprowadziło do upadku państwowości, wojny domowej między dużą liczbą ugrupowań zbrojnych i „wielkiego kryzysu migracyjnego” związanego zarówno z wyjazdami Libijczyków, ale przede wszystkim przepływaniem w kierunku Morza Śródziemnego nielegalnych migrantów z Afryki Subsaharyjskiej. Wcześniej Kaddafi starannie blokował tego typu nielegalne migracje. RTBF twierdzi, że „zespół redakcyjny prowadząc śledztwo przez kilka tygodni dotarł do ekskluzywnych informacji” o tym, że „belgijski rząd odegrał rolę w finansowaniu libijskich milicji odpowiedzialnych za przemyt ludzi”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Co ciekawe belgijskie władze opłacały libijskich rebeliantów środkami finansowymi należącymi do zamordowanego w październiku 2011 Muammara Kaddafiego. Po jego zabójstwie Rada Bezpieczeństwa ONZ zadecydowała o zamrożeniu środków finansowych zgromadzonych przez libijskiego przywódcę. Niemały majątek umieścił on w belgijskich bankach – 43 miliony euro w BNP Paribas Fortis, 376 milionów w ING, 896 milionów w KBC i aż 12,8 miliardów euro w Euroclear Bank. Jak dowiedzieli się dziennikarze RTBF belgijscy urzędnicy nie mogą doliczyć 3-5 mld euro z tej sumy. „Nikt nie wie dokładnie co stało się z tą sumą” – twierdzi portal. Dziennikarze cytują belgijskich parlamentarzystów Georgesa Dallemagne’a i Georgesa Gilkineta twierdzących, że mimo ich interpelacji rząd nie potrafi udzielić jasnej odpowiedzi co stało się z pieniędzmi Kaddafiego.

Anonimowe źródło w administracji rządowej sugeruje, że pieniądze trafiły między innymi do libijskich ugrupowań zbrojnych. W tym tych odpowiedzialnych za przerzucanie nielegalnych migrantów z Afryki do Europy. Belgijski wymiar sprawiedliwości zadecydowało o rozpoczęciu śledztwa w tej sprawie.

W 2015 roku portal Wikileaks ujawnił wiadomości z poczty elektronicznej Hillary Clinton, z których wynikało, że francuski wywiad przekazał znaczne sumy pieniędzy libijskim rebeliantom w czasie gdy rozpoczynali oni swoje działania przeciw Muammarowi Kaddafiemu. W marcu bieżącego roku były prezydent Francji, który przeprowadził zbrojną interwencję przeciw Kaddafiemu został zatrzymany i przesłuchany w sprawie nielegalnego finansowania swojej kampanii wyborczej w 2007 roku właśnie za pieniądze libijskiego przywódcy.

rtbf.be/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz