Dokument określa na wstępie “kluczowe parametry Wspólnego Wszechstronnego Planu Działania. Zaznacza się, że kolejne, szczegółowe już porozumienie, ma zostać zawarte do 30 czerwca. “Ważne szczegóły implementacji są nadal przedmiotem negocjacji i nie można uznać za uzgodnione dopóki wszystko nie zostanie uzgodnione”.

Porozumienie zawiera łącznie 10 punktów. Pierwszy określa, zgodnie z tym co już wcześniej pisaliśmy, że Iran zmniejszy liczbę wirówek z 19 000 do 6104 i będą to wirówki pierwszej generacji. Po drugie Iran zgodził się nie wzbogacać uranu do wartości wyższej niż 3,67% przez następne 15 lat. Irańczycy zobowiązali się także do ograniczenia swoich zapasów uranu do 10 ton lekko wzbogaconego uranu, 300 kilogramów wzbogaconego do poziomu 3,67% i nie może mieć większych ich zasobów przez następne 15 lat.

Wszystkie nadliczbowe wirówki i inne urządzenia do wzbogacania uranu będą składowane w specjalnych magazynach monitorowanych przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej i mogą być z nich wyciągnięte tylko dla zastapienia innych, wycofanych egzemplarzy. Iran nie będzie budował żadnej nowej infrastruktury mogącej służyć instalacjom dla wzbogacania uranu przez następne 15 lat. Oceniono, że czas jaki Iran potrzebuje przy swoich obecnych możliwościach do zbudowania jednego ładunku atomowego to 2-3 miesiące. Infrastruktura ma być zmieniona w ten sposób, aby Iran potrzebował roku na uzyskanie materiału rzszczepialnego dla jednego ładunku i takie uwarunkowania mają zostać utrzymane przez co najmniej 10 lat.

Aż cztery punkty odnosza się do podziemnego kompleksu instalacji atomowych Fordow, zarządzanych przez Korpus Strażników Rewolucji Irańskiej, gdzie znajdują się kaskady wirówek umożliwiające najszybsze wzbogacanie uranu. Irańczycy zgodzili się na wstrzymanie wzbogacania w tej instalacji przez następne 15 lat, zadeklarowali też, że cały kompleks przestawi się całkowicie na potrzeby cywilnej energetyki jądrowej. Zastrzeżono przy tym, że nie będzie w nim można prowadzić nawet badań nad wzbogacaniem uranu do wartości, która umożliwia jego militarne zastosowanie. Ustalono także, ze w kompleksie Fordow nie będzie przechowywana żadna ilość materiału rozszczepialnego przez następne 15 lat.

cbsnews.com/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply