Premier Węgier Viktor Orbán skomentował poniedziałkowy nieformalny szczyt Rady Europejskiej. "Europejska Partia  Ludowa, zamiast słuchać wyborców, ostatecznie połączyła siły z socjalistami i liberałami: dziś zawarli porozumienie i podzielili między siebie najwyższe stanowiska w UE".

W poniedziałek miał miejsce nieformalny szczyt Rady Europejskiej, w której uczestniczyli przywódcy państw zrzeszonych w UE. Dyskutowano na obsadzenia czterech najwyższych stanowisk w UE: przewodniczącego Rady Europejskiej, przewodniczego Komisji Europejskiej, Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa oraz Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.

Wyniki obrad skomentował na portalu X premier Węgier Viktor Orbán. Polityk napisał, że wola Europejczyków została w Brukseli zignorowana. Zaznaczył, że w wyniku niedawnych wyborów do Parlamentu Europejskiego partie prawicowe wzmocniły się, "a lewica i liberałowie stracili grunt pod nogami".

Dziennikarka TVP Info Karolina Opolska odniosła się do kwestii imigracji. "Nie trzeba straszyć nas imigrantami, zagrożeniem są biali obywatele naszego pięknego kraju nad Wisłą" - stwierdziła.

W ostatnich dniach w Polsce trwa dyskusja o napływie nielegalnych imigrantów. Pojawiły się informacje o nielegalnych imigrantach w Białowieży. Wskazują one, że to organizacje "humanitarne" zapraszają migrantów do przygranicznej gminy. Burzę wywołało też zdarzenie, do którego miało dojść w piątek 14 czerwca około godziny 9:00 w Osinowie Dolnym. Radiowóz niemieckiej policji przekroczył przejście graniczne i po polskiej stronie zostawił rodzinę imigrantów z Bliskiego Wschodu. W niedzielę kwestię imigracji skomentowała dziennikarka TVP Info Karolina Opolska.

"Kilkaset tysięcy Polek rocznie doświadcza przemocy, w tym przemocy seksualnej. Sprawcami są Polacy. Naprawdę nie trzeba straszyć nas imigrantami, zagrożeniem są biali obywatele naszego pięknego kraju nad Wisłą" - oświadczyła na platformie X.

Niemiecki rząd prowadzi tajne negocjacje z przywódcami Uzbekistanu w sprawie deportacji Afgańczyków z Niemiec przez to państwo. Berlin nie podjął bezpośrednich rozmów z rządzącymi Afganistanem talibami.

Informację taką, za niemieckim "Spieglem", podaje rosyjski "Kommiersant". Jak wynika z publikacji, Uzbekistan zgadza się na przeprowadzenie deportacji przez terytorium swojego kraju, ale stawia warunki – porozumienie z Niemcami w sprawie migracji zarobkowej obywateli Uzbekistanu do Niemiec.

"Der Spiegel" pisze, że niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser odwiedziła Uzbekistan, aby przeprowadzić negocjacje w tej sprawie. Reprezentanci dwóch stron przeprowadzili rozmowy w Taszkencie. Proponowane przez Niemcy porozumienie zakłada, że ​​deportują one obywateli Afganistanu do Taszkentu lotem czarterowym prywatnej linii lotniczej KamAir, po czym uchodźcy udadzą się do Kabulu. Dzięki temu rząd niemiecki nie będzie zawierał bezpośrednich porozumień z obecnymi władzami Afganistanu tworzonymi przez talibów.

Rząd Kanady uznał w środę za organizację terrorystyczną jedną z kluczowych instytucji Iranu - Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej.

„Nasz rząd podjął decyzję o wpisaniu Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej na listę organizacji terrorystycznych w rozumieniu kodeksu karnego” – powiedział na środowej konferencji prasowej minister bezpieczeństwa publicznego Kanady Dominic LeBlanc, którego zacytował portal France24.

Występując towarzystwie ministrów spraw zagranicznych i sprawiedliwości, LeBlanc oskarżył reżim Iran o „wspieranie terroryzmu” i „konsekwentne okazywanie lekceważenia praw człowieka zarówno w Iranie, jak i poza nim, a także chęć destabilizacji międzynarodowego porządku opartego na zasadach”.

Lubuscy policjanci prowadzili pościg za autem, którym jechali nielegalni imigranci. Podczas ucieczki cudzoziemcy porzucili pojazd i ukryli się w trzcinie na środku stawu.

Choć do zdarzenia doszło w ubiegłym tygodniu, to lubuska policja poinformowała o sprawie w środę. "Patrol ruchu drogowego krośnieńskiej komendy prowadząc kontrolę statyczną  w miejscowości Radnica, zauważył nadjeżdżający pojazd, który postanowił skontrolować. Po tym, jak policjant dał znak do zatrzymania się, kierujący zwolnił, a następnie  gwałtownie przyspieszył w kierunku Krosna Odrzańskiego. Funkcjonariusze po włączeniu sygnałów świetlnych i dźwiękowych w motocyklach niezwłocznie ruszyli za nim" - podaje policja.

Jak czytamy, "w trakcie ucieczki kierowca forda mondeo nie stosował się do zakazów  wyprzedzania oraz swoim zachowaniem zmuszał pojazdy jadące z przeciwnego  kierunku do gwałtownego hamowania i zmiany kierunku ruchu".

Uderzenia Sił Zbrojnych Ukrainy na Rosję w ramach konfliktu są dopuszczalne, stwierdził kanclerz Austrii Karl Nehammer w rozmowie z "Neue Zürcher Zeitung".

Jego wypowiedzi przytacza rosyjska, państwowa agencja RIA Nowosti. „Według prawa międzynarodowego takie ataki na Rosję są dopuszczalne” – agencja zacytowała Nehammera. Jednocześnie kanclerz podkreślił, że ​​Austria „jest krajem neutralnym” i „nie udziela Ukrainie pomocy wojskowej”.

RIA Nowosti przypomniały w tym kontekście wypowiedź rzecznika prasowego prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow, państwa NATO celowo wchodzą w nową rundę napięcia, prowokując Ukrainę do kontynuowania bezsensownej wojny. "Będzie to nieuchronnie miało swoje konsekwencje i ostatecznie wyrządzi wielką szkodę interesom tych krajów, które weszły na drogę eskalacji konfliktu" – twierdził rzecznik Kremla.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%