W piątek rano rosyjskie samoloty bojowe wystrzeliły 19 rakiet dalekiego zasięgu w stronę celów na Ukrainie, zabijając jednego cywila, raniąc kolejnych czterech i uszkadzając obiekt przemysłowy – podali kijowscy urzędnicy.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, w piątek rano rosyjskie samoloty bojowe wystrzeliły 19 rakiet dalekiego zasięgu w stronę celów na Ukrainie, zabijając jednego cywila, raniąc kolejnych czterech i uszkadzając obiekt przemysłowy – podali kijowscy urzędnicy.

Atak był pierwszym od tygodni dużym nalotem, który Rosja wystrzeliła na cele, w tym na stolicę Ukrainy. W ostatnich tygodniach Rosja używała głównie dronów do swoich nocnych ataków.

Zobacz też: Kliczko: Ukraina idzie w stronę autorytaryzmu

„Niestety, jedna osoba nie żyje. Wstępnie cztery osoby są ranne. Wszystkie są w szpitalu. Dwie osoby są w ciężkim stanie” – poinformował gubernator obwodu dniepropietrowskiego Serhij Łysak w aplikacji komunikacyjnej Telegram.

Obrona powietrzna zestrzeliła 14 rakiet pod Kijowem i centralnym obwodem dniepropietrowskim, poinformował w telewizyjnym komentarzu rzecznik sił powietrznych Jurij Ignat. Łysak powiedział, że w wyniku nalotu uszkodzony został anonimowy obiekt przemysłowy oraz kilkanaście domów w miastach Pawłograd i Terniwka oraz wsi Juriwska.

W oświadczeniu siły powietrzne podały, że Rosja użyła siedmiu bombowców Tu-95 do wystrzelenia rakiet w różne regiony kraju.

Serhij Popko, szef administracji wojskowej Kijowa, powiedział, że celem ataku była stolica Ukrainy, ale wszystkie rakiety zostały zestrzelone w miarę zbliżania się przez obronę przeciwlotniczą. Odłamki uszkodziły prywatne domy w kilku osiedlach obwodu kijowskiego, wybijając okna i niszcząc niektóre ściany, powiedział gubernator Rusłan Krawczenko.

Alerty lotnicze ogłoszono około godziny 07:00 i trwały ponad 2 godziny.

Służby poinformowały o wcześniejszym nocnym ataku rakietowym, który uderzył w północno-wschodni obwód charkowski.

Minister spraw wewnętrznych Ihor Kłymenko powiedział, że ratownicy i policja odgruzowywali  uszkodzony pięciopiętrowy budynek mieszkalny, co najmniej siedem domów mieszkalnych i 20 samochodów.

Zobacz też: Warszawa i Kijów znalazły sposób na ominięcie strajku przedsiębiorców. Mekler: zostaliśmy sprzedani przez „nasz rząd” [+VIDEO]

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply