Umowa ramowa, zawarta między Agencją Uzbrojenia a Hutą Stalowa Wola, dotyczy pozyskania 152 samobieżnych armatohaubic Krab. W ramach istniejących umów Wojsko Polskie ma otrzymać jeszcze 90 haubic Krab, ale dopiero od 2025 roku, z uwagi na realizację kontraktu dla Ukrainy. Część komentatorów zaznacza też, że umowa ramowa de facto do niczego nie zobowiązuje.

W piątek aktualny minister obrony, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy kolejnych dywizjonowych modułów ogniowych (DMO) REGINA z uwzględnieniem perspektywy dostaw haubic KRAB kolejnej generacji. Umowa między Agencją Uzbrojenia a Hutą Stalowa Wola S.A. dotyczy dostawy 152 samobieżnych haubic Krab, wraz z elementami wchodzącymi w skład wyposażenia poszczególnych DMO (m.in. wozy dowodzenia i wozy dowódczo-sztabowe). Ponadto, zamówienie obejmuje pakiety szkoleniowy i logistyczny.

Jak podano w oficjalnym komunikacie, „w ramach poszczególnych kontraktów wykonawczych przewiduje się również pozyskanie przez Siły Zbrojne RP samobieżnej haubicy nowej generacji, łączącej nowoczesne technologie, które są aktualnie projektowane i wdrażane dla systemów artyleryjskich najnowszej generacji, uwzględniających m.in. pełny automat ładowania, a także doświadczenia Polski i Ukrainy w zakresie użytkowania haubic KRAB”.

Ponadto, w dalszej kolejności planowane jest zakontraktowanie kolejnych kilkunastu dywizjonowych modułów ogniowych produkowanych przez polski przemysł obronny.

Zaznaczono też, że zgodnie z deklaracjami i zapowiedziami producenta Krabów, „powyższa umowa stanowi początek wieloetapowego procesu kontraktowania kolejnych haubic, a w szczególności haubic nowej generacji”. Stąd, w kolejnym etapie Agencja Uzbrojenia HSW do negocjacji, a następnie do podpisania pierwszej umowy wykonawczej.

Cześć komentatorów branży zbrojeniowej, m.in. Dawid Kamizela, zwróciła uwagę, że chodzi o umowę ramową, która nie jest de facto wiążąca i do niczego żadnej ze stron nie zobowiązuje. Dodajmy, że z taką interpretacją nie zgadzają się niektórzy inni komentatorzy.

Wcześniej portal Defence24.pl poinformował, że w ramach istniejących umów Wojsko Polskie ma otrzymać jeszcze 90 haubic Krab. Jednak ich dostawy zostały częściowo przesunięte z uwagi na realizację kontraktu dla Ukrainy. Są zaplanowane od 2025 roku.

Rzecznik AU, ppłk Grzegorz Polak poinformował, że jak dotąd polska armia otrzymała łącznie 80 systemów Krab, z czego 24 z umowy wdrożeniowej-przedseryjnej. Aktualnie, na podstawie umów z lat 2016 i 2022, przewiduje się dostawę 34 armatohaubic w 2025 roku, 32 sztuk w 2026 roku oraz 24 w 2027 roku.

Wynika z tego, że w latach 2022-2023 Wojsko Polskie nie otrzymywało Krabów, gdyż cała produkcja została przekierowana na realizację zamówienia dla Ukrainy. Zamówiła ona 54 sztuki, ale wiadomo, że podobną liczbę przekazano Ukraińcom w ramach pomocy wojskowej z zapasów Sił Zbrojnych RP.

Należy także zwrócić uwagę, że większość z Krabów otrzymanych dotąd przez Wojsko Polskie, zostało przekazanych Ukrainie, co ujawnił rok temu ówczesny minister obrony Ukrainy, Ołeksij Reznikow.

Przeczytaj: „Dziennik Zbrojny”: HSW do 2027 r. ma wyprodukować 144 haubice Krab, w tym 54 dla Ukrainy

Niedawno prezes PGZ Sebastian Chwałek powiedział, że po rozbudowie mocy produkcyjnych Huta Stalowa Wola będzie w stanie dostarczyć rocznie nawet około 110 armatohaubic Krab, łącznie z Bumarem – 160. Zapowiedział też podpisanie jeszcze w tym tygodniu umowy na dostawę Krabów, o czym pisaliśmy wyżej.

Przypomnijmy, że niedawno prezes zarządu Huty Stalowa Wola S.A Jana Szwedo dementował informacje o niewystarczających mocach produkcyjnych Huty, według niego w ostatnim czasie zainwestowano bardzo duże środki na rozwój potencjału produkcyjnego.

Media branżowe podały, że Agencja Uzbrojenia jest w sporze z Hutą Stalowa Wola, problemem mają być zamówienia koreańskich haubic K9PL. Wojsko chce przyspieszyć zamówienia haubic z Korei, natomiast HSW deklaruje, że moce produkcyjne firmy są wystarczające, aby zwiększyć produkcję.

Zobacz też: Siemoniak nie chce produkcji Krabów w zakładach Bumar–Łabędy

wojsko-polskie.pl / X / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply