Wojsko chce przetestować systemy antydronowe

Wojsko Polskie ogłosiło zamiar przetestowania jeszcze w tym miesiącu urządzeń do wykrywania i przeciwdziałania latającym bezzałogowcom, prawdopodobnie dla potrzeb Sił Zbrojnych RP.

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, wspólnie z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służbą Kontrwywiadu Wojskowego, Policją, Służbą Ochrony Państwa, Strażą Graniczną i Żandarmerią Wojskową chce przeprowadzić testy urządzeń służących do wykrywania i przeciwdziałania bezzałogowym statkom powietrznym. Jak podano w oficjalnym ogłoszeniu, celem jest sprawdzenie realnych możliwości dostępnych aktualnie na rynku systemów/urządzeń do wykrywania i/lub przeciwdziałania dronom.

Zaznaczono, że przyczyną jest gwałtowny rozwój i coraz bardziej powszechna dostępność bezzałogowców, co powoduje konieczność rozwijania technologii do przeciwdziałania im.

 

„Dotychczas deklarowane zdolności producentów systemów/urządzeń do wykrywania i przeciwdziałania BSP [bezzałogowym statkom powietrznym-red.] nie zawsze znajdowały potwierdzenie w warunkach zbliżonych do rzeczywistych” – napisano.

Według oficjalnego komunikatu, do udziału w testach, które mają odbyć się na poligonie Jagodne w dniach 22-26 czerwca br., mogą zgłosić się podmioty posiadające w swojej ofercie urządzenia do wykrywania i/lub przeciwdziałania dronom klasy mikro i mini.

Podano, że do pierwszej edycji testów zakwalifikowanych zostanie 5 podmiotów, a same testy będą symulować warunki wymagające osłony obiektu punktowego przez urządzenie umożliwiające wykrywania i/lub przeciwdziałanie bezzałogowcom. Te ostatnie mają zapewnić organizatorzy.

„Zdaniem systemu/urządzenia będzie, w zależności od deklarowanych zdolności, wykrycie i/lub przeciwdziałanie (kinetyczne i/lub niekinetyczne)” – napisano. Ponadto, każdy zakwalifikowany podmiot będzie miał jeden dzień na rozwinięcie i przygotowanie do pracy swojego systemu lub urządzenia. Wszystkim mają zostać zapewnione jednakowe warunki udziału pod względem terenowym, czasowym. Ze względu na zachowania tajemnicy handlowej, założono separację między uczestnikami. Oceny efektywności dokona zespół złożony z przedstawicieli organizatorów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Te podmioty, które nie zakwalifikują się do pierwszej edycji testów, będą miały możliwość uczestniczyć w kolejnych edycjach, planowanych na drugą połowę tego roku. Koszty udziału w testach ponoszą uczestnicy. Zaznaczono, że „prowadzone testy nie są elementem żadnego trwającego postępowania dotyczącego zamówień publicznych”, lecz „mają oszacować potencjał poszczególnych rozwiązań technicznych w przeciwdziałaniu BSP i poszerzyć bazę wiedzy organizatorów na potrzeby przyszłych zamówień publicznych”. Jednocześnie, organizatorzy zastrzegają sobie prawo nie ujawniania wyników testów oraz swoich wymagań względem testowanych systemów/urządzeń.

Treść ogłoszenia wskazuje, że wojsko, a być może i inne polskie służby, najprawdopodobniej planują pozyskanie takich systemów antydronowych w związku z rosnącym zagrożeniem ze strony różnego rodzaju bezzałogowców, w tym także z punktu widzenia militarnego. Najpewniej głównym odbiorcą mają być Siły Zbrojne RP.

Czytaj także: Tureckie drony uderzeniowe Bayraktar TB2 na Ukrainie. Rozpoczęto loty szkoleniowe

wojsko-polskie.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply