Pozyskane przez Ukrainę nowoczesne tureckie drony rozpoznawczo-uderzeniowe Bayraktar TB2, które pokazały swą skuteczność m.in. w Syrii, odbywają już loty szkoleniowe. Polska wciąż nie posiada analogicznych bezzałogowców, a dotyczące ich programy notują duże opóźnienia.

We wtorek na Ukrainie odbyły się loty szkoleniowe bezzałogowców rozpoznawczo-uderzeniowych Bayraktar TB2, produkcji tureckiej. Ukraiński Portal Militarny zwraca uwagę, że trasę jednego z nich można było śledzić na serwisach internetowych, które monitorują ruch powietrzny. Lot rozpoczął się około godziny 11 czasu lokalnego i trwał dwie godziny, odbył się w północnej części obwodu chmielnickiego, m.in. nad Izjasławiem i w południowo-wschodniej części obwodu rówieńskiego, w tym w okolicach Zdołbunowa.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Na obecnym, początkowym etapie użytkowania, wyszkolonym w Turcji ukraińskim operatorom towarzyszą jeszcze tureccy specjaliści. Pomagają głównie przy przetwarzaniu danych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Poza dronami, Ukraina otrzymała też amunicję do ich uzbrojenia, dodatkowy sprzęt oraz symulatory szkoleniowe.

O tym, że produkowane w Turcji drony uderzeniowe Bayraktar TB2 są już testowane przez ukraińską armię, informowaliśmy ponad rok temu. Oficjalnie podawano, że testy dronów prowadzone były na lotnisku w Starokonstantynowie. Bezzałogowiec Bayraktar TB2 wykonał precyzyjne uderzenie i zniszczył cel na poligonie żytomierskim. Ukraińscy dygnitarze zaznaczali, że maszyny te mogą prowadzić działania rozpoznawcze nad pozycjami przeciwnika, przebywając w powietrzu nawet 24 godziny oraz precyzyjnie niszczyć cele z wysokości 7 km. Ich uzbrojenie stanowią zaawansowane, precyzyjne rakiety do niszczenia sprzętu wojskowego, a także fortyfikacji. Bayraktar TB2 ma też posiadać zdolność niszczenia celów na morzu.

W październiku ub. roku producent dronów, tureckie przedsiębiorstwo Baykar, zakończyło ich dostawy na Ukrainę. Finalne testy zdawczo-odbiorcze odbyły się wówczas w obwodzie chmielnickim. Sprawdzano wówczas m.in. możliwości bojowe tych bezzałogowców, w tym osiąganie wysokości maksymalnej, lądowanie, a także główne i awaryjne systemy zasilania.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Latające bezzałogowce Bayraktar TB2, klasyfikowane jako średnie drony taktyczne, docelowo mają trafić na wyposażenie ukraińskich sił specjalnych i powietrzno-szturmowych, jak również do brygad zmotoryzowanych. Negocjacje w sprawie ich zakupu przez Ukraińców trwały dwa lata.

W ostatnich miesiącach o tych tureckich dronach zrobiło się głośniej za sprawą ich działań podczas konfliktów w Syrii oraz w Libii. W marcu br. pisaliśmy, że jak podało ministerstwo obrony Turcji, tureckie drony „zneutralizowały” 21 żołnierzy syryjskich sił rządowych i zniszczyły dwie haubice oraz dwie wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe. Już wcześniej ataki tureckich dronów poważnie utrudniały sytuację syryjskich sił rządowych w rejonie prowincji Idlib, zabijając co najmniej kilkadziesiąt żołnierzy i niszcząc kilkanaście pojazdów wojskowych.

Na skuteczność działania tych bezzałogowców zwracali uwagę także rosyjscy korespondenci wojenni. Jak informowali, tureckie drony zbombardowały m.in. konwój armii syryjskiej, a ponadto atakowały pojazdy wojskowe, zarówno opancerzone, jak i samochody, ciężarówki, a nawet motocykle. Jeden z rosyjskich reporterów stwierdził, że „Turcy nie żałują pieniędzy” na ataki z użyciem dronów i bez oczyszczenia z nich przestrzeni powietrznej nad prowincją Idlib wszelkie próby odzyskania inicjatywy przez siły rządowe będą mocno utrudnione.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Drony Bayraktar TB2 mają 6,5 m długości i 12 m rozpiętości skrzydeł. Maksymalna masa startowa to 630 kg, mogą osiągać prędkość 222 km/godz. i pułap maksymalny ponad 8200 metrów (pułap praktyczny to 6750 m). Ich maksymalny zasięg to ponad 150 km, przy długotrwałości lotu 24 godziny (prędkość przelotowa – 130 km/godz.). Drony te mają ładowność 55 kg i mogą przenosić m.in. kierowane bomby ogólnego przeznaczenia MAM-L i MAM-C, najpewniej także przeciwpancerne pociski kierowane dalekiego zasięgu UMTAS/Mizrak-U.

Co z Polską?

Należy zwrócić uwagę, że programy pozyskiwania bezzałogowych systemów powietrznych przez Polskę w ramach programów Orlik, Wizjer, Zefir czy Gryf notują wieloletnie opóźnienia. W 2016 roku ówczesny szef MON Antoni Macierewicz mówił o zakupie tysięcy produkowanych w Polsce dronów dla wojska. Mowa m.in. o zakupie 4 zestawów dronów średniego pułapu i dużego zasięgu (tzw. MALE, Medium Altitude Long Endurance), zdolnych do przenoszenia uzbrojenia, w tym pocisków kierowanych, w ramach programu Zefir, a także o zakupie taktycznych bezpilotowych statków powietrznych średniego zasięgu, zdolnych do pozostawania w powietrzu powyżej 20 godzin i uzbrojonych w amunicję kierowaną (program Gryf).

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Obecnie, polskie wojsko posiada pięć typów dronów: 15 zestawów zwiadowczych bezzałogowców Orbiter (produkcji izraelskiej), 16 polskich FlyEye, służących m.in. do kierowania ogniem artylerii. Mamy też zestaw amerykańskich Scan Eagle, jeden zestaw rozpoznawczych RQ-21A BlackJack oraz nieujawnioną liczbę uderzeniowych dronów Warmate.

Czytaj także: Wybrano najlepszą ofertę na mikrodrony „Ważka” dla wojska

mil.in.ua / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz