Produkowane w Turcji drony uderzeniowe Bayraktar TB2 są już testowane przez ukraińską armię. Docelowo mają trafić m.in. na wyposażenie sił specjalnych i brygad zmotoryzowanych.

W środę ukraiński prezydent Petro Poroszenko poinformował, że na Ukrainie są już testowane produkowane w Turcji drony uderzeniowe systemu Bayraktar TB2. Zaznaczył, że testy prowadzone są na terenie obwodu chmielnickiego. Powiedział w związku z tym, że to „specjalny dzień”.

Poroszenko dodał, że ukraińska armia wkrótce otrzyma nowe modele uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Zaznaczył też, że wojsko powinno przyspieszyć szkolenie operatorów tureckich dronów.

Latające bezzałogowce Bayraktar TB2, klasyfikowane jako średnie drony taktyczne, docelowo mają trafić na wyposażenie ukraińskich sił specjalnych i powietrzno-szturmowych, jak również do brygad zmotoryzowanych.

W styczniu Poroszenko mówił, że Ukraina zamierza zakupić tureckie drony uderzeniowe Bayraktar TB2. Niedługo później ich możliwości pochwaliło ukraińskie dowództwo sił powietrznych. Zaznaczono, że pozyskanie ich byłoby znaczącym wzmocnieniem zdolności obronnych kraju.

Sekretarz Narodowej Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Ołeksandr Turczynow poinformował, że testy dronów prowadzone są na lotnisku w Starokonstantynowie. Bezzałogowiec Bayraktar TB2, według jego relacji, wykonał precyzyjne uderzenie i zniszczył cel na poligonie żytomierskim. Powiedział, że maszyny te mogą prowadzić działania rozpoznawcze nad pozycjami przeciwnika na dystansie do 4 tys. km, przebywając w powietrzu nawet 24 godziny oraz precyzyjnie niszczyć cele z wysokości 7 km. Ich uzbrojenie stanowią zaawansowane, precyzyjne rakiety do niszczenia sprzętu wojskowego, a także fortyfikacji. Ma też posiadać zdolność niszczenia celów na morzu.

Czytaj także: Ukraina przetestowała ukraińsko-polskiego drona rozpoznawczo-bojowego [+VIDEO]

Unian / zaxid.net / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jazmig
    jazmig :

    I pomyśleć, że kiedyś na Ukrainie budowano rakiety międzykontynentalne i kosmiczne, produkowano samoloty Antonow, a teraz nawet takich prostych dronów nie potrafią wyprodukować. Oto sukcesy Poroszenki i banderowców.