Wspierane przez Turcję siły libijskiego Rządu Porozumienia Narodowego (GNA) przechwyciły rosyjski wóz obrony przeciwlotniczej Pancyr-S1. Pojazd został zdobyty w poniedziałek, w czasie szturmu sił GNA na bazę lotniczą al-Watiya.

W poniedziałek pisaliśmy, że siły libijskiego Rządu Porozumienia Narodowego (GNA) w ciągu weekendu zniszczyły dwa rosyjskie systemy obrony przeciwlotniczej Pancyr-S1, rozmieszone przez siły gen. Chalifa Heftara na terenie bazy lotniczej al-Watiya. W poniedziałek baza została zajęta przez siły GNA. „Forbes” podał we wtorek, że jeden z systemów Pancyr-S1 został zdobyty przez żołnierzy GNA. Jest to znaczący sukces wywiadowczy.

Jak pisaliśmy, w czasie ataku dronów zniszczone zostały dwa systemy Pancyr-S1. „Forbes” podaje jednak, że jeden z nich zdążył wjechać do schronu. Konstrukcja schronu została naruszona przez pocisk wystrzelony prawdopodobnie przez turecki Bayraktar TB-2. Pocisk nie trafił jednak bezpośrednio w system obrony przeciwlotniczej. W związku z tym Pancyr-S1 dostał się w ręce armii libijskiego Rządu Porozumienia Narodowego.

„Clash Report” pisał z kolei w poniedziałek, że zniszczone zostały 3 wozy Pancyr-S1.

Na Twitterze opublikowano także nagrania przedstawiające zniszczenie pojazdów: Pancyr-S1 oraz systemu walki radioelektronicznje Krasucha.

„Forbes” podaje, że zdobyty system jest aktualnie uznawany przez libijską armię za trofeum. Ma być w najbliższym czasie przekazany do szczegółowej analizy. Sytuacja może mieć duże znaczenie wywiadowcze dla sił GNA oraz wspierającej go Turcji, a nawet dla Amerykanów.

Jak pisaliśmy, na terenie Libii dochodziło wielokrotnie do zestrzeliwania dronów tureckiej produkcji. Wiele informacji wskazywało, że mogły być one neutralizowane właśnie za pomocą systemów Pancyr-S1.

Wcześniej wielokrotnie dochodziło do niszczenia systemów Pancyr-S1. Podawaliśmy, że ich skuteczność była krytykowana np. przez syryjskie wojsko. Twierdzono, że są one w dużej mierze nieskuteczne w starciach z izraelskim lotnictwem. Jednak, do tej pory nie udało się zdobyć żadnego z nich.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

System Pancyr jest rosyjskim samobieżnym przeciwlotniczym zestawem artyleryjsko-rakietowym.

Jeden system składa się z dwóch dwulufowych armat automatycznych 2A38M kalibru 30 mm oraz dwunastu przeciwlotniczych pocisków rakietowych 57E6 lub 57E6-E. Pojazd produkowany jest w wersjach kołowej, na podwoziu samochodu ciężarowego KAMAZ-6560, BAZ-6909 lub MAN SX45 (pierwszy prototyp został stworzony na podwoziu Ural-5323), oraz gąsienicowej.

Wersja, która została zdobyta w Libii – Pancyr-S – jest w stanie trafiać cele w odległości do 40 kilometrów na wysokości do 15 kilometrów, przy czym prędkość celów nie powinna przekraczać 2000 metrów na sekundę.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wojna domowa w Libii trwa od czasu gdy w 2011 roku obalony został Maummar Kaddafi. W 2015 roku założony został Rząd Jedności Narodowej uznawany przez ONZ. Od kwietnia 2019 trwają walki pomiędzy siłami GNA a wojskami gen. Chalifa Heftara.

forbes.com / twitter.com /  kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz