Libijska armia w ciągu weekendu zniszczyła dwa rosyjskie systemy obrony przeciwlotniczej Pancyr, rozmieszone przez siły gen. Chalifa Heftara na terenie bazy lotniczej al-Watiya. Ataków dokonano za pomocą dronów. Pierwszy z nich został zniszczony w sobotę, drugi w niedzielę nad ranem.

W weekend libijska armia zniszczyła dwa rosyjskie systemy obrony przeciwlotniczej Pancyr, które zostały rozmieszczone przez siły podległe generałowi Chalifowi Heftarowi – podaje portal “Daily Sabah”. Ataki zostały przeprowadzone przy pomocy dronów na terenie bazy lotniczej al-Watiya. Portal “The Libya Observer” podał, że pierwszy z nich został zniszczony w sobotę, drugi w niedzielę nad ranem.

Muhammed Kununu, rzecznik wspieranego przez ONZ Rządu Jedności Narodowej (GNA) napisał w oświadczeniu, że siły powietrzne libijskiej armii zostały wysłane w celu zniszczenia rosyjskiego systemu obrony przeciwlotniczej Pancyr, który został niedawno dostarczony przez Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) do bazy lotniczej al-Watiya, posiadającej kluczowe znaczenie dla sił generała Heftara.

W ostatnim czasie libijska armia zajęła wiele miast, które znajdowały się pod kontrolą sił Heftara. Wspomniane działania przeprowadzono w ramach misji “Volcano of Rage”. Wojsko rozpoczęło także operację przejęcia bazy lotniczej Al-Watiya, która znajduje się 140 km na południowy-wschód od Trypolisu.

Wojna domowa w Libii trwa od czasu gdy w 2011 roku obalony został Maummar Kaddafi. W 2015 roku założony został Rząd Jedności Narodowej uznawany przez ONZ. Od kwietnia 2019 trwają walki pomiędzy siłami GNA a wojskami gen. Chalifa Heftara.

System Pancyr jest rosyjskim samobieżnym przeciwlotniczym zestawem artyleryjsko-rakietowym.

Jeden system składa się z dwóch dwulufowych armat automatycznych 2A38M kalibru 30 mm oraz dwunastu przeciwlotniczych pocisków rakietowych 57E6 lub 57E6-E. Pojazd produkowany jest w wersjach kołowej, na podwoziu samochodu ciężarowego KAMAZ-6560, BAZ-6909 lub MAN SX45 (pierwszy prototyp został stworzony na podwoziu Ural-5323), oraz gąsienicowej.

Jeden z rodzajów systemu – Pancyr-S – jest w stanie trafiać cele w odległości do 40 kilometrów na wysokości do 15 kilometrów, przy czym prędkość celów nie powinna przekraczać 2000 metrów na sekundę.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, syryjskie wojsko skrytykowało w maju rosyjskie systemy obrony przeciwrakietowej Pancyr-S i S-300, twierdząc, że są one w dużej mierze nieskuteczne przeciwko izraelskim atakom.

Chińska agencja Sina News poinformowała, że syryjska armia całkowicie porzuciła rosyjskie systemy rakietowe Pancyr-S z powodu słabej skuteczności przeciwko izraelskim atakom i teraz używa wyrzutni Buk-M2E. Buk-M2E jest jednak w stanie zestrzelić jedynie dwie trzecie izraelskich pocisków, co może być poprawą w stosunku do Pancyrów, ale wciąż jest dalekie od syryjskiego celu.

Zobacz także: Rosja: Flota Bałtycka dostanie 4 okręty z pociskami Kalibr oraz systemami Pancyr-M

www.dailysabah.co / ww.libyaobserver.ly / kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. tagore
    tagore :

    Nie Libijskie tylko Tureckie drony,jak widać Turcja nie odpuszcza i konflikt tutaj nie jest sprawą Rosji tyko Egiptu i krajów arabskich okupowanych kiedyś przez Turcję. Kwestia czasu jest otwarte starcie z Egiptem przy takiej polityce Turcji,nalot na bazę lotniczą eksploatowana przez Turcję w Libii nie wystarczył jako ostrzeżenie.