Pracownicy z UE oraz EOG mogą wjechać do Polski bez kwarantanny

„Od soboty do Polski w związku z pracą zarobkową bez kwarantanny można wjechać już nie tylko z Niemiec, Czech, Słowacji i Litwy, ale z całej Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego” – napisał w poniedziałek na Twitterze wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński poinformował w poniedziałek, że od soboty bez kwarantanny można wjechać w związku z pracą zarobkową z całej Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) – podaje portal „Polsat News”.

Jabłoński podkreślił, że zmiany zostały zawarte w rozporządzeniu, które zostało opublikowane w sobotę w Dzienniku Ustaw. Zostało ono przygotowane we współpracy resortów spraw zagranicznych oraz spraw wewnętrznych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wiceminister podkreślił, że od soboty do Polski można wjechać w celach zarobkowych bez odbywania kwarantanny nie tylko z Niemiec, Litwy, Czech oraz Słowacji, lecz także wszystkich krajów Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG).

Możliwy jest też przejazd tranzytowy przez Polskę bez obowiązku odbywania kwarantanny, lecz musi się on odbywać w godzinach 19-7. Pracownicy przekraczający granicę muszą udowodnić, że są zatrudnieni w kraju sąsiadującym, lub innym państwie UE bądź EOG.

Regulacje nie precyzują jednak, czy kwarantannę muszą odbywać osoby pracujące w Wielkiej Brytanii. Portal podaje także, że problemy z przedostaniem się do Polski miały osoby zatrudnione w Szwajcarii.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Obowiązek odbywania 14-dniowej kwarantanny nie dotyczy: załóg samolotów, rybaków, marynarzy, kierowców tirów, żołnierzy, rolników (posiadających gospodarstwo rolne po obu stronach granicy), pracowników zagranicznych pracujących w Polsce, oraz Polaków pracujących w państwach UE i EOG. Zwolnieni z niej są także uczniowie i studenci, którzy pobierają naukę w Polsce, a także dzieci chodzące do przedszkoli w krajach sąsiadujących z RP.

Wstrzymana pozostaje jednak nadal możliwość międzynarodowych podróży kolejowych.

Zobacz także: 18 maja ruszył kolejny etap łagodzenia obostrzeń

polsatnews.pl / kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz