Pracownicy z UE oraz EOG mogą wjechać do Polski bez kwarantanny

„Od soboty do Polski w związku z pracą zarobkową bez kwarantanny można wjechać już nie tylko z Niemiec, Czech, Słowacji i Litwy, ale z całej Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego” – napisał w poniedziałek na Twitterze wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński poinformował w poniedziałek, że od soboty bez kwarantanny można wjechać w związku z pracą zarobkową z całej Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) – podaje portal „Polsat News”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

851.62 PLN    (3.87%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jabłoński podkreślił, że zmiany zostały zawarte w rozporządzeniu, które zostało opublikowane w sobotę w Dzienniku Ustaw. Zostało ono przygotowane we współpracy resortów spraw zagranicznych oraz spraw wewnętrznych.

Wiceminister podkreślił, że od soboty do Polski można wjechać w celach zarobkowych bez odbywania kwarantanny nie tylko z Niemiec, Litwy, Czech oraz Słowacji, lecz także wszystkich krajów Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG).

Możliwy jest też przejazd tranzytowy przez Polskę bez obowiązku odbywania kwarantanny, lecz musi się on odbywać w godzinach 19-7. Pracownicy przekraczający granicę muszą udowodnić, że są zatrudnieni w kraju sąsiadującym, lub innym państwie UE bądź EOG.

Regulacje nie precyzują jednak, czy kwarantannę muszą odbywać osoby pracujące w Wielkiej Brytanii. Portal podaje także, że problemy z przedostaniem się do Polski miały osoby zatrudnione w Szwajcarii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Obowiązek odbywania 14-dniowej kwarantanny nie dotyczy: załóg samolotów, rybaków, marynarzy, kierowców tirów, żołnierzy, rolników (posiadających gospodarstwo rolne po obu stronach granicy), pracowników zagranicznych pracujących w Polsce, oraz Polaków pracujących w państwach UE i EOG. Zwolnieni z niej są także uczniowie i studenci, którzy pobierają naukę w Polsce, a także dzieci chodzące do przedszkoli w krajach sąsiadujących z RP.

Wstrzymana pozostaje jednak nadal możliwość międzynarodowych podróży kolejowych.

Zobacz także: 18 maja ruszył kolejny etap łagodzenia obostrzeń

polsatnews.pl / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz