Polska sfinansuje inwestycje w gospodarkę ściekową na Ukrainie. Do wydania 100 mln złotych

Władze obwodu lwowskiego na Ukrainie przyjmują wnioski od ukraińskich samorządów o dofinansowanie projektów dotyczących gospodarki ściekowej. Finansowanie inwestycji zapewnia strona polska.

Jak podano w poniedziałek na stronie internetowej państwowej administracji obwodu lwowskiego (LODA, odpowiednik urzędu wojewódzkiego w Polsce), jeszcze miesiąc potrwa zbieranie wniosków od ukraińskich wsi i miast w sprawie udziału w projekcie polepszenia gospodarki ściekowej. Pieniądze na ten cel będą pochodzić z programu „Inwestycje w gospodarce ściekowej poza granicami kraju” polskiego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„To bardzo ważny projekt dla regionu lwowskiego. W końcu problem kanalizacji w regionie jest palący. Każdy taki projekt to ogromne koszty, który zwykle są nieosiągalne dla małych miast i wsi. Dlatego wzywamy kierownictwo samorządów w obwodzie do aktywnego ubiegania się o udział w projekcie i poprawy stanu środowiska w swoich miejscowościach” – powiedział dyrektor wydziału ekologii i zasobów naturalnych LODA Rusłan Hreczanyk dodając, że administracja obwodu przyłączy się ze swojej strony do finansowania projektów.

Projekt „Inwestycje w gospodarce ściekowej poza granicami kraju” ma na celu poprawę i ochronę stanu wód powierzchniowych, podziemnych oraz przejściowych i przybrzeżnych na terenie Polski poprzez inwestycje wodno-ściekowe poza granicami naszego kraju. Budżet na realizację programu trwającego do 2023 roku wynosi 100 mln złotych. Pieniądze w formie preferencyjnego kredytu na 20 lat obejmującego 90 proc. kosztów kwalifikowanych można dostać na budowę, rozbudowę, modernizację oczyszczalni ścieków i systemów kanalizacyjnych, a także na opracowanie dokumentacji projektowej.

Państwowe władze obwodu lwowskiego zapewniły, że sfinansują pozostałe 10 proc. kosztów projektów.

Według LODA w obwodzie lwowskim podłączonych do sieci kanalizacyjnej jest 77,7 proc. gospodarstw domowych w miastach, 27,8 proc. w miasteczkach (sełyszcza miśkoho typu – red.) i tylko 1,1 proc. na wsi.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Polskie MSZ przeznaczy 620 tys. zł na leczenie stresu u ukraińskich żołnierzy

Kresy.pl / loda.gov.ua / nfosigw.gov.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  franciszekk :

  Nadwiślański Land zwany PO+Land nie po raz pierwszy szasta kasą na rzecz naszych ukraińskich „braci” aaa…. w zamian w ramach „wdzięczności” otrzymuje rekompesatę taką jak ponizej:
  https://kresy.pl/wydarzenia/polska-szkola-w-mosciskach-na-ukrainie-na-celowniku-decyzje-wladz-groza-likwidacja-nauczania-w-j-polskim/
  Prawdziwi przyjaciele Polaków – Węgrzy, nie cerdolą się z gloryfikatorami ludobójców cywilnej polskiej ludności w czasie II wojny światowej zaraz po napaści na II RP hitlerowskich Niemiec i stalinowskiego ZSRR!

  • Avatar
   falcon PL :

   W rzeczy samej dokładnie tak jest, Polska finansuje ukrainców rezunów ludobójców Polaków! Gdzie Ukraińcy wyrżneli ćwierć miliona Polaków i nie ma co robić umizgów wobec ukraincow bo to podły podstepna nacja zbrodniarzy! Dobrze to ują w swojej książce Albin Siwak pokażcie mi drugi tak kraj na świecie jak Polska gdzie finansuje datuje KATA ludobójcę za pieniądze Polskich podatników! Gdzie banderowska Ukraina ma urojone roszczenia terytorialne do ziem Polskich nazywając je swoimi! Nie ma takiego drugiego kraju ( rządu )głupiego na świecie!

  • Avatar
   szkal :

   A pan powinien sprawdzić skąd Unia ma pieniądze bo nie zarabia na niczym tylko ściąga „składki” od państw członkowskich… a państwa skąd mają? od podatników … i wypadało by zaznaczyć że bilans to co wpłacamy do worka(EU) i wyciągamy z niego dla Polski już dawno jest ujemny ! Więc nie używać sloganu „unia da” =nas to nie kosztuje

    • Avatar
     szkal :

     Ja myślałem że lepiej wywrzeć nacisk(a mamy dużo argumentów) by państwo upadłe to zmieniło :/ ale zapomniałem kto jest państwem podrzędnym a kto nadrzędnym 😉 To nie my mamy płacić bo ktoś nam zanieczyszcza tylko zanieczyszczający powinien pokryć koszty sprzątania:P
     ps. z taką mentalnością …powiedz gdzie mieszkasz a będę się tam śmieci pozbywał a Ty będziesz płacił za sprzątanie^^