Ukraińska szopka bożonarodzeniowa z Banderą i Bidenem

W szopce bożonarodzeniowej, ustawionej w rezerwacie historyczno-kulturowym w obwodzie lwowskim, obok żłóbka z Dzieciątkiem Jezus ustawiono figurkę przywódcy OUN, Stepana Bandery, a także figurkę prezydenta USA.

Szopka bożonarodzeniowa, o której mowa, została wystawiona we wsi Nahujowice w obwodzie lwowskim. Mieści się tam Państwowy Rezerwat (ukr. Zapowidnyk) Historyczno-Kulturowy „Nahujewyczi”, poświęcony przede wszystkim osobie urodzonego w tej wsi słynnego, ukraińskiego poety i pisarza, Iwana Franko.

W szopce, ustawionej koło tamtejszego muzeum literatury, obok tradycyjnych postaci Dzieciątka Jezus, Matki Bożej i św. Józefa, umieszczono także figurkę przywódcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, Stepana Bandery oraz mniejszą figurkę prezydenta USA, Joe Bidena.

Figurki Bandery i Bidena ustawiono w centralnej części szopki. Stoją one po obu stronach żłóbka, w którym leży mały Jezus.

Dyrektor rezerwatu Bohdan Łazorak twierdził, że taka forma szopki bożonarodzeniowej jest całkowicie uzasadniona. Jego zdaniem, powinno się nauczyć pokazywać w nowoczesnej interpretacji swoją autentyczność i „wewnętrzną siłę”. Według organizatorów, wyjątkowość ukraińskich szopek polega na tym, że każda miejscowość wnosi do nich narodowe i regionalne elementy.

Należy zaznaczyć, że o fakcie wystawienia opisywanej szopki oficjalnie poinformowała kilka dni temu Lwowska Rada Obwodowa.

„Pośród tradycyjnych postaci biblijnych można w niej zobaczyć także figurki trzech hucułów, Prezydenta USA Joe Bidena oraz naszego bohatera narodowego, Stepana Bandery” – czytamy w oficjalnym komunikacie na stronie Rady.

Rzeźbę przywódcy OUN wykonał Iwan Mysakowycz, młody ukraiński rzeźbiarz i absolwent Lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych, który specjalnie przekazał ją rezerwatowi na ten cel.

Na Facebooku sprawę nagłośniło i krytycznie skomentowało Stowarzyszenie „Wspólnota i Pamięć”.

„Skandaliczną, bluźnierczą szopkę ustawiono w rezerwacie historyczno-kulturowym w obwodzie lwowskim na Ukrainie. Obok tradycyjnych postaci biblijnych umieszczono obok siebie Joe Bidena i Stepana Banderę” – zaznaczono we wpisie.

Przeczytaj: W cerkwi w Kijowie modlono się za „prawą duszę” Szuchewycza. Nabożeństwo odprawił probanderowski duchowny [+FOTO]

Czytaj również: W Tarnopolu stanie pomnik Szuchewycza

Przypomnijmy, w rankingu „Narodowy TOP”, mającym wskazać najwybitniejszych Ukraińców wszech czasów”, w pierwszej piątce znaleźli się m.in. prezydent Wołodymyr Zełenski, przywódca powstania kozackiego Bohdan Chmielnicki oraz lider OUN, Stepan Bandera.

24tv.ua / lvivoblrada.gov.ua / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. franciszekk
  franciszekk :

  Wydarzenie w tych Nahujowicach, jak i wydarzenie w linku poniżej ==> Rada Miasta Lwowa powiesiła na fasadzie polskiej szkoły popiersie jednego z największych krwawych rzeźników cywilnej polskiej ludności dla “uhonorowania” Polaków i “wzmocnienia” dobrosąsiedzkich relacji należy analizować socjologicznie.
  Logicznego uzasadnienia takiego rodzaju zachowań można znaleźć w wiedzy naukowej przekazanej w dziele pt. Cywilizacje prof. Feliksa Konecznego.
  Polecam w szczególności jedną z opisanych cywilizacji – turańską!
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Szko%C5%82a_%C5%9Arednia_nr_10_we_Lwowie