Prezydent Turcji Recep Erdogan zapewnił w czwartek, że jego kraj zwiększy poparcie dla uznanego na arenie międzynarodowej lidera Libii, Fajiza as-Sarradża –  poinformował Middle East Monitor.

Jak poinformował w czwartek portal Middle East Monitor, prezydent Turcji Recep Erdogan zapewnił Fajiza as-Sarradża, premiera uznawanego przez ONZ rządu jedności narodowej Libii, że pomoc turecka w wojnie domowej zostanie zwiększona odpowiednio do skali konfliktu.

Mimo to turecki prezydent zapewniał, że konflikt ten można rozwiązać tylko politycznie pod auspicjami ONZ, a nie zbrojnie.

Podczas wspólnej konferencji prasowej Sarradża i Erdogana w Ankarze prezydent informował, że Turcja i Libia będą również rozwijać poszukiwania i wydobycie ropy we wschodniej części Morza Śródziemnego.

Erdogan przekonywał, że dowódca Libijskiej Armii Narodowej Chalif Heftar i jego zwolennicy są największą przeszkodą na drodze do pokoju. Siły Heftara, wspierane przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, Rosję i Egipt, były w ofensywie od 2019 roku, ale w ostatnich miesiącach zostały odparte przez siły rządu jedności narodowej wspieranymi przez Turków i najemników.

W środę Agencja Prasowa Reuters poinformowała, że rząd porozumienia narodowego w Libii i Libijska Armia Narodowa generała Chalifa Heftara zgodziły się przystąpić do rozmów pokojowych.

Organizacja Narodów Zjednoczonych przestrzegała jednak, że wbrew embargu na broń obie strony konfliktu były w stanie sprowadzić do kraju znaczne ilości sprzętu i zagranicznych najemników i ewentualne rozmowy mogą służyć dozbrojeniu się zwaśnionych armii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy na naszym portalu, Libijska Armia Narodowa poniosła w czwartek znaczną porażkę. W ramach operacji ofensywnej sił libijskiego rządu jedności narodowej (GNA) i jego sojuszników, został zajęty międzynarodowy port lotniczy w Trypolisie. Wojska rządowe mogły przejąć kontrolę nad co najmniej dwoma sprawnymi systemami Pancyr-S1, a także nad innym sprzętem wojskowym.

Kresy.pl/Middle East Monitor

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply