Libijska Armia Narodowa (LNA) poniosła porażkę pod Trypolisem i straciła kontrolowane przez siebie międzynarodowe lotnisko – poinformował portal Avia. LNA porzuciła rosyjskie systemy Pancyr-S1 i inny sprzęt wojskowy.

Jak poinformował portal Avia, w czwartek w ramach operacji ofensywnej sił libijskiego rządu jedności narodowej (GNA) i jego sojuszników, został zajęty międzynarodowy port lotniczy w Trypolisie. Wojska rządowe mogły przejąć kontrolę nad co najmniej dwoma sprawnymi systemami Pancyr-S1, a także nad innym sprzętem wojskowym.

Przejęcie dwóch systemów obrony powietrznej Pancyr-S1 przez wspieraną przez Turcję stronę konfliktu domowego nie zostały potwierdzone przez żadne oficjalne źródła, jednak Libijska Armia Narodowa została pilnie ewakuowana z wcześniej kontrolowanego terytorium bez ciężkiego sprzętu, który musiał pozostać w porcie lotniczym. Co więcej, wcześniejsze zdjęcia satelitarne potwierdzały lokalizację na lotnisku w Trypolisie kilku systemów Pancyr i innych, które mogły być również schwytane przez GNA.

Zobacz też: Strony wojny domowej w Libii zgodziły się na rozmowy pokojowe

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Porażka armii Chalifa Haftara w Libii, może spowodować utratę strategicznie ważnego obszaru wojskowego – zauważają eksperci. Bez kontroli nad lotniskiem w pobliżu działań wojskowych możliwe jest, że siły LNA będą musiały wycofać się w celu odzyskania zdolności bojowej.

Zobacz też: Systemy przeciwlotnicze „Buk” wsparły bazę generała Heftara w Libii

Rzecznik prasowy dowództwa Libijskiej Armii Narodowej nie skomentował jeszcze porażki w Trypolisie. Siły Heftara nie użyły do obrony lotniska samolotów, które zostały im w ostatnim czasie dostarczone, wzbudziło do spekulacje na temat ewentualnego odwrotu żołnierzy jednej ze stron konfliktu.

Obie strony konfliktu domowego w Libii poinformowały o pojawieniu się w bazie Al-Dżufra w centralnej części kraju sześciu rosyjskich myśliwców MiG-29 i dwóch samolotów szturmowych Su-24. Samoloty te mają wesprzeć Libijską Armię Narodową (LNA) generała Heftara z siedzibą w Bengazi pod dowództwem generała Khalifa Haftara. 

Ponadto, pojawiły się też doniesienia o czterech rosyjskich Su-24, które najprawdopodobniej znalazły się w bazie Al-Chadim w północno-wschodniej Libii. Rozlokowanie ich tam miałoby mieć duże znaczenie taktyczne, gdyż w uwagi na większy promień działania bojowego niż MiG-29 mogłyby łatwiej latać na misje bojowe w zachodniej części kraju. Zwracano też uwagę, że tym samym oznaczałoby to, iż Rosja zdecydowała się na znacznie bardziej zdecydowane zaangażowanie w libijski konflikt niż dotąd. W mediach pojawiły się też pytania o to, jaki sprzęt wojskowy może trafić do Libii w dalszej kolejności oraz w jaki sposób na takie działania Rosji może zareagować popierająca przeciwną stronę konfliktu Turcja.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak informowaliśmy na naszym portalu, w mediach społecznościowych pojawiły się nagrania i zdjęcia, mające przedstawiać kolumnę pojazdów wojskowych w Libii. Widać na nich m.in. kilka rosyjskich pojazdów wojskowych Tigr, pojazd kołowy typu MRAP oraz system samobieżnej obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu Pancyr-S1. Zdaniem obserwatorów i komentatorów uwagę zwraca fakt, że ten ostatni był posadowiony na podwoziu KAMAZ-6560. Wskazywałoby to, że nie jest to sprzęt pochodzący ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, ale wersja użytkowana przez armię rosyjską.

Kresy.pl/Avia.pro
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz