Baza lotnicza Libijskiej Armii Narodowej Al-Dżufra została wzmocniona przez rosyjskie systemy rakietowe Buk – poinformował w środę portal Topwar. Systemy mają bronić bazy przed tureckimi F-16.

Jak poinformował w środę portal Topwar, baza lotnicza Al-Dżufra Libijskiej Armii Narodowej walczącej z Rządem Jedności Narodowej, została wzmocniona przez produkowane w Rosji systemy rakiet ziemia – powietrze „Buk”.

Przeciwlotnicze systemy rakietowe średniego zasięgu Buk miały zostać przeniesione do bazy lotniczej Al-Dżufra w celu ochrony przed atakami powietrznymi tureckich myśliwców F-16.

Nie jest jeszcze jasne, kto wysłał je do libijskiej bazy lotniczej. Możliwe jest, że systemy rakietowe należały wcześniej do armii Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W ostatnim czasie swoją pomoc dla LNA zwiększyła Rosja. Jak informowaliśmy na naszym portalu, w mediach społecznościowych w ubiegły weekend pojawiły się nagrania i zdjęcia, mające przedstawiać kolumnę pojazdów wojskowych w Libii. Widać na nich m.in. kilka rosyjskich pojazdów wojskowych Tigr, pojazd kołowy typu MRAP oraz system samobieżnej obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu Pancyr-S1. Zdaniem obserwatorów i komentatorów uwagę zwraca fakt, że ten ostatni był posadowiony na podwoziu KAMAZ-6560. Wskazywałoby to, że nie jest to sprzęt pochodzący ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, ale wersja użytkowana przez armię rosyjską.

Pojawienie się w Libii rosyjskiej wersji systemów Pancyr-S1 oznacza, że Rosjanie prawdopodobnie przerzucili tam sprzęt pochodzący z własnych zapasów magazynowych. Pierwsze zestawy tej broni zostały rozlokowane Libii przez Zjednoczone Emiraty Arabskie w czerwcu 2019 roku. Miały wesprzeć obronę powietrzną rebelianckiej Libijskiej Armii Narodowej gen. Chalifa Haftara podczas ofensywy na Trypolis.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak podaje źródło, w tym samym czasie turecki samolot transportowy przetransportował do Libii najemników, którzy mają wesprzeć rząd jedności narodowej w walce z siłami generała Heftara.

Zobacz także: Strony wojny domowej w Libii zgodziły się na rozmowy pokojowe

Kresy.pl/Topwar
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz