Baza lotnicza Libijskiej Armii Narodowej Al-Dżufra została wzmocniona przez rosyjskie systemy rakietowe Buk – poinformował w środę portal Topwar. Systemy mają bronić bazy przed tureckimi F-16.

Jak poinformował w środę portal Topwar, baza lotnicza Al-Dżufra Libijskiej Armii Narodowej walczącej z Rządem Jedności Narodowej, została wzmocniona przez produkowane w Rosji systemy rakiet ziemia – powietrze „Buk”.

Przeciwlotnicze systemy rakietowe średniego zasięgu Buk miały zostać przeniesione do bazy lotniczej Al-Dżufra w celu ochrony przed atakami powietrznymi tureckich myśliwców F-16.

Nie jest jeszcze jasne, kto wysłał je do libijskiej bazy lotniczej. Możliwe jest, że systemy rakietowe należały wcześniej do armii Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W ostatnim czasie swoją pomoc dla LNA zwiększyła Rosja. Jak informowaliśmy na naszym portalu, w mediach społecznościowych w ubiegły weekend pojawiły się nagrania i zdjęcia, mające przedstawiać kolumnę pojazdów wojskowych w Libii. Widać na nich m.in. kilka rosyjskich pojazdów wojskowych Tigr, pojazd kołowy typu MRAP oraz system samobieżnej obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu Pancyr-S1. Zdaniem obserwatorów i komentatorów uwagę zwraca fakt, że ten ostatni był posadowiony na podwoziu KAMAZ-6560. Wskazywałoby to, że nie jest to sprzęt pochodzący ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, ale wersja użytkowana przez armię rosyjską.

Pojawienie się w Libii rosyjskiej wersji systemów Pancyr-S1 oznacza, że Rosjanie prawdopodobnie przerzucili tam sprzęt pochodzący z własnych zapasów magazynowych. Pierwsze zestawy tej broni zostały rozlokowane Libii przez Zjednoczone Emiraty Arabskie w czerwcu 2019 roku. Miały wesprzeć obronę powietrzną rebelianckiej Libijskiej Armii Narodowej gen. Chalifa Haftara podczas ofensywy na Trypolis.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak podaje źródło, w tym samym czasie turecki samolot transportowy przetransportował do Libii najemników, którzy mają wesprzeć rząd jedności narodowej w walce z siłami generała Heftara.

Zobacz także: Strony wojny domowej w Libii zgodziły się na rozmowy pokojowe

Kresy.pl/Topwar

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz