Po tygodniach walk zwaśnionych stron konfliktu domowego w Libii, Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała, że obie strony zgodziły się wznowić rozmowy o zawieszeniu broni – przekazał Reuters w środę.

Rząd porozumienia narodowego w Libii i Libijska Armia Narodowa generała Chalifa Heftara zgodziły się przystąpić do rozmów pokojowych – poinformowała w środę Agencja Prasowa Reuters.

ONZ ostrzega jednak, że wbrew embargu na broń obie strony konfliktu były w stanie sprowadzić do kraju znaczne ilości sprzętu i zagranicznych najemników.

Libijska Armia Narodowa (LNA) z Chalifem Heftarem na czele od kwietnia 2019 roku próbuje zdobyć Trypolis, siedzibę uznanego na arenie międzynarodowej rządu porozumienia narodowego (GNA).

LNA jest wspierany przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, Rosję i Egipt. Jednak tureckie poparcie dla GNA zmieniło równowagę sił w ostatnich tygodniach, pomagając mu odepchnąć LNA od stolicy kraju i przejść do kontrofensywy.

Zobacz też: Media: w Libii pojawiły się systemy Pancyr-S1 w wersji używanej przez rosyjską armię [+VIDEO/+FOTO]

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wszystkie zaangażowane kraje publicznie przyjęły decyzję o wznowieniu prowadzonych przez ONZ rozmów o zawieszeniu broni.

Według doniesień tureckich mediów premier Fayez al-Serraj ma pojawić się w Ankarze w środę wieczorem. Lokalne media podały, że jego zastępca Ahmed Maiteeg i minister spraw zagranicznych GNA Mohamed Siyala wcześniej przybyli do Moskwy.

„To, że legalny rząd ma teraz przewagę, powinno być postrzegane jako szansa na rozwiązanie polityczne” – przekazał turecki minister spraw zagranicznych w wywiadzie telewizyjnym. Tymczasem generał Heftar udał się do Egiptu, aby spotkać się ze swoimi doradcami do spraw obrony.

Zobacz też: W Libii odnaleziono ciała 30 zamordowanych imigrantów

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak przekazywaliśmy na naszym portalu, podczas rozmowy telefonicznej ze współpracownikiem Chalifa Haftara, minister Ławrow miał namawiać do natychmiastowego zawieszenia broni. Przekazał również, że intencją strony rosyjskiej jest doprowadzenie do rozmów politycznych i stworzenie zjednoczonego rządu w Libii.

„Podczas rozmowy urzędnicy przeprowadzili szczegółową wymianę poglądów na temat wydarzeń w Libii w warunkach ciągłej konfrontacji zbrojnej między wschodnimi i zachodnimi obozami wojskowo-politycznymi. Obie strony podkreśliły, że militarne rozwiązanie kryzysu nie ma perspektyw i że konieczne jest niezwłoczne rozpoczęcie konstruktywnego dialogu wszystkich libijskich sił politycznych” – przekazało rosyjskie MSZ.

Kresy.pl/Reuters
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz