W piątek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wydał dekret prezydencki o przekształceniu zabytkowego bizantyjskiego kościoła Świętego Zbawiciela w Chora, na zachód od Stambułu, w meczet.

Według oficjalnego dziennika rządowego kościół Chora (znany po turecku jako Kariye), który po II wojnie światowej służył jako muzeum, został przekazany administracji Dyrekcji ds. Religii i zostanie otwarty dla kultu muzułmańskiego.

CZYTAJ TAKŻE: Rosja pomoże Syrii w budowie repliki Hagii Sophii, która działać będzie jako świątynia prawosławna

O zmianie statusu zabytku zdecydowano w listopadzie 2019 r., kiedy to najwyższy sąd administracyjny orzekł, że decyzja z 1945 r. o zmianie jego statusu na muzeum była niezgodna z prawem. Postanowienie to jednak wykonano dopiero w piątek.

Greckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych potępiło tę decyzję, twierdząc, że jest „całkowicie naganna” i „prowokuje ludzi religijnych na całym świecie oraz społeczności międzynarodowe szanujące pomniki ludzkiej cywilizacji”.

Arcybiskup Ameryki Elpidophoros również potępił ruch Turcji, twierdząc, że „po tragicznym występku z Hagia Sophia, teraz klasztor Chora, ta wspaniała ofiara kultury bizantyjskiej dla świata!”

„Naród turecki nie zasługuje na tak ograniczoną politykę. Błagania i nawoływania społeczności międzynarodowej są ignorowane. Jak długo?”- napisał w piątek Elpidophoros w poście na Twitterze.

CZYTAJ TAKŻE: Erdogan uczci bitwę pod Manzikertem z 1071 r.

Jak informowaliśmy, w lipcu przekształcono Hagię Sophię z muzeum w meczet.  Pierwsze modły, na które wzywano ze wszystkich czterech minaretów otaczających świątynię, zgromadziły dziesiątki tysięcy muzułmanów na zewnątrz świątyni i kilkuset w niej, wśród nich prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. Wierni na zewnątrz mogli oglądać modły na telebimie i słuchać ich z głośników. „Bóg jest wielki” – śpiewali ludzie na placu. Niektórzy trzymali flagi tureckie i osmańskie.

Imam-minister Ali Erbas wygłosił kazanie trzymając w ręku miecz. Wyjaśnił, że trzymanie go przez kaznodzieję jest tradycją dotyczącą meczetów stanowiących symbole podboju. Podkreślił zarazem, że jeśli Allach pozwoli, to zostanie ona przywrócona. Śpiewano także antychrześcijańskie sury.

Zabytek UNESCO, zbudowany w VI wieku, został przekształcony w meczet po podboju ówczesnego Konstantynopola przez Mehmeta Zdobywcę w 1453 roku, a w muzeum w 1934 roku przez założyciela Republiki Turcji, Mustafę Kemala Ataturka.

Kresy.pl / neweurope.eu

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply