Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan rozmawiał w sobotę z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

W czasie rozmowy telefonicznej Erdogan miał powiedzieć – „Dopóki Szwecja i Finlandia nie pokażą, że będą solidaryzować się z Turcją w fundamentalnych kwestiach, zwłaszcza w walce z terroryzmem, nie będziemy pozytywnie podchodzić do członkostwa tych krajów w NATO” – portal telewizji Al Jazeera zacytował oświadczenie służby prasowej prezydenta Turcji.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5959 PLN    (27.08%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Na Twitterze Stoltenberg przekazał, że rozmawiał z Erdoganem, którego określił mianem „naszego cenionego sojusznika”, przekonując go o znaczeniu „otwartych drzwi NATO”. Jak dodał – „Zgadzamy się, że należy wziąć pod uwagę obawy wszystkich sojuszników w zakresie bezpieczeństwa, a rozmowy muszą być kontynuowane w celu znalezienia rozwiązania”. Jeszcze w czwartek Stoltenberg zadeklarował, że „obawy” Turcji zostały uwzględnione, aby znaleźć „porozumienie w sprawie dalszego rozwoju”.

Erdogan, który odmówił przyjęcia delegacji ze Szwecji i Finlandii w Turcji, przeprowadził w sobotę osobne rozmowy telefoniczne z przywódcami obu tych krajów – prezydentem Finlandii Sauli Niinisto i premier Szwecji Magdaleną Andersson. Według Al Jazeery, w czasie rozmów Erdogan miał wezwać ich do rezygnacji ze wsparcia finansowego i politycznego dla grup „terrorystycznych”.

 

Erdogan wezwał Szwecję do zniesienia ograniczeń eksportu broni obronnej, które nałożyła na Turcję w związku z wkroczeniem Turcji w 2019 r. do północnej Syrii. Turecki przywódca powiedział również, że spodziewa się, że Sztokholm podejmie „konkretne i poważne kroki” przeciwko Kurdyjskiej Partii Pracujących (PKK) i innym grupom.

Fińskiemu prezydentowi Sauli Niinisto turecki prezydent powiedział, że „akceptacja, która ignoruje organizacje terrorystyczne, które stanowią zagrożenie dla sojusznika w NATO, jest niezgodna z duchem przyjaźni i sojuszu”. W zamian Niinisto pochwalił „otwartą i bezpośrednią rozmowę telefoniczną” z Erdoganem – „Oświadczyłem, że jako sojusznicy NATO, Finlandia i Turcja, zaangażują się na rzecz wzajemnego bezpieczeństwa, a nasze relacje będą się umacniać” – napisał na Twitterze Niinisto. Jak dodał – „Finlandia potępia terroryzm we wszystkich jego formach i przejawach. Bliski dialog trwa”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Turcja od dawna oskarża kraje nordyckie, w szczególności Szwecję o udzielanie prawa pobytu działaczom i sympatykom walczącej z tym państwem Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), a także zwolennikom Fethullaha Gülena, którego Ankara oskarża o inspirowanie nieudanego zamachu stanu w 2016 roku.

Prezydent Turcji Recept Tayyip Erdogan przekazał w ubiegłą sobotę, że nie jest możliwe, aby Turcja poparła plany Szwecji i Finlandii, które chcą przystąpić do NATO. Jak stwierdził, kraje nordyckie są „domem dla wielu organizacji terrorystycznych”. W poniedziałek powtórzył to stanowisko i zaznaczył, że Turcja nie zaaprobuje wniosków Finlandii i Szwecji o przystąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego, ponieważ żadne z tych państw „nie ma jasnego stanowiska wobec terroryzmu”.

W środę oba kraje oficjalnie złożyły wnioski w tej sprawie. Później szef tureckiej dyplomacji, Mevlut Cavusoglu, spotkał się w Waszyngtonie z sekretarzem stanu USA, Antony Blinkenem. Przy tej okazji ponownie zaznaczył, że Turcja ma obiekcje w kwestii przyjęcia Szwecji i Finlandii do NATO.

aljazeera.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz