963 Amerykanów z zakazem wjazdu do Rosji

Rosja zakazała 963 Amerykanom wjazdu do kraju i będzie rozszerzała zakazy jako “odwet za wrogie działania USA” – przekazała w sobotę agencja prasowa Reuters.

Jak poinformowała w sobotę agencja prasowa Reuters, Rosja zakazała do tej pory 963 Amerykanom wjazdu do kraju i będzie rozszerzała zakazy jako “odwet za wrogie działania USA”.

Oddzielnie ministerstwo spraw zagranicznych Rosji poinformowało, że dodało 26 nowych nazwisk do listy Kanadyjczyków, którym zabroniono podróżować do Rosji, w tym szefów obrony, dyrektorów przemysłu obronnego i Sophie Gregoire Trudeau, żony premiera Justina Trudeau.

Publikując po raz pierwszy pełną listę zakazanych Amerykanów, ministerstwo stwierdziło: „Podkreślamy, że wrogie działania Waszyngtonu, jak bumerang wobec samych Stanów Zjednoczonych, będą nadal spotykać się z odpowiednią odpowiedzią”.

Stwierdzono, że rosyjskie sankcje są niezbędną reakcją mającą na celu „zmuszenie rządzącego amerykańskiego reżimu, który próbuje narzucić reszcie świata neokolonialny porządek świata, do zmiany jego zachowania, uznając nowe geopolityczne realia”.

Wcześniej ogłoszone nazwiska na liście obejmowały sekretarza stanu Antony Blinkena, sekretarza obrony Lloyda Austina i szefa CIA Williama Burnsa.

Nowa kanadyjska lista została opublikowana cztery dni po tym, jak Kanada wprowadziła ustawę zakazującą podróżowania tam prezydentowi Władimirowi Putinowi oraz około 1000 członków jego rządu i wojska.

Wśród nich znaleźli się Jocelyn Paul, Eric Kenny i Angus Topshee, którzy w zeszłym miesiącu zostali mianowani nowymi szefami kanadyjskiej armii, sił powietrznych i marynarki wojennej, a także dyrektorzy firm, w tym Lockheed Martin Canada i Raytheon Canada. W odpowiedzi na sankcje Rosja zakazała już wjazdu do kraju Justinowi Trudeau, minister finansów Chrysti Freeland i setkom innych Kanadyjczyków.

Jak informowaliśmy,  Rosja wstrzymała w sobotę dostawy gazu ziemnego do sąsiedniej Finlandii po tym, jak nordycki kraj odmówił zapłaty Gazpromowi w rublach.

Gazprom Export zażądał, aby kraje europejskie płaciły za dostawy rosyjskiego gazu w rublach z powodu sankcji nałożonych w związku z inwazją Rosji na Ukrainę, ale Finlandia odmówiła.

„Import gazu przez punkt Imatra został zatrzymany” – poinformował operator systemu przesyłowego gazu ziemnego Gasgrid Finland w oświadczeniu. Imatra jest punktem przesyłowym rosyjskiego gazu do Finlandii.

Zobacz też: Resort obrony Wielkiej Brytanii: Rosji zaczyna brakować dronów rozpoznawczych

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply