Holenderska telewizja ujawniła, że władze Holandii wspierały ugrupowania zbrojne w Syrii, w tym takie, które jest określane jako terrorystyczne.

Publiczna telewizja holenderska nadał przygotowany wspólnie z dziennikarzami gazety „Trouw”. Z dziennikarskiego śledztwa wynika, że władze Holandii wsparły 22 zbrojne ugrupowania walczące z władzami Syrii. Dostarczyły one bojownikom wsparcie w postaci samochodów terenowych, mundurów, innego rodzaju sprzętu choć nie broni. Informacje te wywołały w poniedziałek oburzenie w holenderskim parlamencie, jak relacjonuje portal Middle East Eye.

Portal zauważa, że wśród organizacji wspieranych przez rząd Holandii był Dżabhat asz-Szamija, który otrzymał pewną ilość opisanego sprzętu. Tymczasem jedna z holenderskich prokuratur sformułowała akt oskarżenia wobec pracowników portu w Rotterdamie o przynależność do tej organizacji, którą holenderski wymiar sprawiedliwości określił jako „salaficką, dżihadystyczną”, a także „jako organizację przestępczą z dążeniami terrorystycznymi”.

Portal przypomina też, że Amnesty International twierdzi, że Dżabhat asz-Szamija przeprowadzała egzekucje i wdrażała na kontrolowanym przez siebie terenie prawo szariackie. Według Middle East Eye organizacja jest wspierana przez Turcję, która wspiera też inne islamistyczne organizacje w północnej Syrii.

Holenderski parlamentarzysta Sjoerd Sjoerdsma nazwał informacje „szokującymi”. Inni deputowani Pieter Omtzigt i Martijn van Helvert złożyli już interpelację do rządu by wyjaśnił swoją rolę w syryjskiej wojnie.

middleeasteye.net/kresy.pl

 

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz