Turcja zbroi islamistów w Syrii

Powołując się na źródła w Syrii amerykańska agencja informacyjna Reuters twierdzi, że Turcja zbroi antyrządowe ugrupowania zbrojne w syryjskiej prowincji Idlib.

Jak napisał w środę Reuters – „wysocy przedstawiciele rebeliantów powiedzieli, że Turcja wysłała więcej wsparcia wojskowego w regionie Idlib i wokół niego, po tym gdy na zeszłotygodniowym szczycie z Iranem i Rosją nie osiągnięto porozumienia zapobiegającego ofensywie rządu [Syrii] w tym rejonie”. Syryjska armia szykuje się tymczasem do ofensywy na Idlib.

„Obiecali kompletne tureckie poparcie w długiej, przeciągającej się bitwie” – Reuters cytuje „wysokiego dowódcę” jednego z oddziałów tak zwanej „Wolnej Armii Syrii” (FSA), który twierdzi, że utrzymuje kontakty z przedstawicielami władz Turcji. Bojownik stwierdził, że Turcy wysłali FSA nawet zestawy rakietowe Grad. Poinformował też, że tureckie wojsko szykuje już kolejne transporty amunicji, które zapewnią ugrupowaniom antyrządowym możliwość kontynuowania walki w czasie ofensywy sił rządowych na prowincję Idlib.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ostrzegał już władze Syrii ale też Rosjan przed atakowaniem prowincji Idlib. Pozostaje ona ostatnim syryjskim regionem kontrolowanym w większości przez islamistyczne ugrupowania antyrządowe. Największym wśród nich jest Tahrir asz-Szam czyli dawny Dżabhat an-Nusra – syryjskie skrzydło Al-Kaidy.

Turcja od początku konfliktu w Syrii w 2011 r. wspiera przeciwników jej legalnych władz. Turcja od lat zezwalała na przepływ wsparcia i ochotników do ugrupowań antyrządowych działających w Syrii przez jej terytorium. W czasie gdy „Państwo Islamskie” kontrolowało wiele syryjskich pól naftowych, wydobywana na nich ropa trafiała na „czarny rynek” właśnie przez granicę Turcji.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W sierpniu 2016 roku armia turecka zajęła fragment syryjskiej prowincji Aleppo. W marcu bieżącego roku Turcy zajęli rejon miasta Afrin w północno-zachodniej Syrii, z którego wyparli kurdyjskie Ludowe Oddziały Obrony (YPG). Armia turecka operuje także w prowincji Idlib gdzie ustanowiła swoje posterunki.

reuters.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz