Turcja zbroi islamistów w Syrii

Powołując się na źródła w Syrii amerykańska agencja informacyjna Reuters twierdzi, że Turcja zbroi antyrządowe ugrupowania zbrojne w syryjskiej prowincji Idlib.

Jak napisał w środę Reuters – “wysocy przedstawiciele rebeliantów powiedzieli, że Turcja wysłała więcej wsparcia wojskowego w regionie Idlib i wokół niego, po tym gdy na zeszłotygodniowym szczycie z Iranem i Rosją nie osiągnięto porozumienia zapobiegającego ofensywie rządu [Syrii] w tym rejonie”. Syryjska armia szykuje się tymczasem do ofensywy na Idlib.

“Obiecali kompletne tureckie poparcie w długiej, przeciągającej się bitwie” – Reuters cytuje “wysokiego dowódcę” jednego z oddziałów tak zwanej “Wolnej Armii Syrii” (FSA), który twierdzi, że utrzymuje kontakty z przedstawicielami władz Turcji. Bojownik stwierdził, że Turcy wysłali FSA nawet zestawy rakietowe Grad. Poinformował też, że tureckie wojsko szykuje już kolejne transporty amunicji, które zapewnią ugrupowaniom antyrządowym możliwość kontynuowania walki w czasie ofensywy sił rządowych na prowincję Idlib.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ostrzegał już władze Syrii ale też Rosjan przed atakowaniem prowincji Idlib. Pozostaje ona ostatnim syryjskim regionem kontrolowanym w większości przez islamistyczne ugrupowania antyrządowe. Największym wśród nich jest Tahrir asz-Szam czyli dawny Dżabhat an-Nusra – syryjskie skrzydło Al-Kaidy.

Turcja od początku konfliktu w Syrii w 2011 r. wspiera przeciwników jej legalnych władz. Turcja od lat zezwalała na przepływ wsparcia i ochotników do ugrupowań antyrządowych działających w Syrii przez jej terytorium. W czasie gdy “Państwo Islamskie” kontrolowało wiele syryjskich pól naftowych, wydobywana na nich ropa trafiała na “czarny rynek” właśnie przez granicę Turcji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W sierpniu 2016 roku armia turecka zajęła fragment syryjskiej prowincji Aleppo. W marcu bieżącego roku Turcy zajęli rejon miasta Afrin w północno-zachodniej Syrii, z którego wyparli kurdyjskie Ludowe Oddziały Obrony (YPG). Armia turecka operuje także w prowincji Idlib gdzie ustanowiła swoje posterunki.

reuters.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply