Turcy zajmują Afrin [+VIDEO/+FOTO]

Zdjęcia i nagrania jakie pojawiają się w internecie, kolejne media interpretują jako dowód, że siły armii tureckiej i jej sprzymierzeńcy są już w Afrin.

Publikowane zdjęcia i nagrania mają potwierdzać, że dwa miesiące po rozpoczęciu przez Turków ofensywy przeciw kontrolowanej przez Kurdów enklawie w północno-zachodniej Turcji, jej główny ośrodek został zdobyty. Według różnych źródeł oddziały tureckiej armii i jej miejscowi sprzymierzeńcy opanowali już całe miast Afrin lub tylko jego część. “Centrum miasta Afrin jest pod kontrolą tureckiej armii i Wolnej Armii Syrii” – kurdyjsko-iracki portal Rudaw.net cytuje komunikat tureckiego sztabu. Turcy twierdzą, że żołnierze przystąpili już do rozminowania terenu miasta, z którego wycofały się kurdyjskie Ludowe Oddziały Obrony (YPG).

Portal ten publikuje też fotografie charakterystycznych miejsc w Afrin, na których widać pro-tureckich bojowników. Jedno z nich przedstawia ich stojących przy obalonym posągu Kawy – bohatera kurdyjskich legend, jaki znajdował się w Afrin. Podpalają też proporzec oddziałów YPG. Po sobotnich walkach, w niedzielę siły tureckie i ich sprzymierzeńcy łatwo opanowały centrum miasta. Według portalu Al Masdar News YPG wycofały się z Afrin.

Prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan zapewnił, że misją tureckiej armii jest “uratowanie [Afrin] od opresji terroryzmu”. Ankara kwalifikuje bowiem kurdyjskie YPG jako organizację terrorystyczną. “Gratuluję mieszkańcom Afrin” – powiedział Erdogan w czasie niedzielnego wystąpienia w miejscowości Canakkale.

 

rudaw.net/almasdarnews.com/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jwu
    jwu :

    Turcy zajmują Afrin i cisza ze strony obserwatorów OBWE ,a pojawienie się oddziałów Asada wywołuje taki skowyt i lament u tych obserwatorów ,że jest słyszalny na drugiej półkuli.Swoją drogą, turasy to pewnie używają amunicję humanitarną ,która nie zabija ludności cywilnej i stąd brak informacji na temat poległych wśród mieszkańców ww.miasta?