Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego, Jens Stoltenberg stwierdził, że Rosja może sięgnąć w swoich działaniach nie tylko po broń konwencjonalną.

Stoltenberg skomentował po raz kolejny zamach na byłego agenta rosyjskiego agenta wojskowego (GRU) Siergieja Skripala do jakiego doszło na terenie Wielkiej Brytanii. Władze tego państwa są przekonane, że za zorganizowanie zamachy odpowiada Rosja.

W wywiadzie dla niemieckiej gazety „Welt am Sonntag” sekretarz generalny NATO stwierdził, że „rząd rosyjski” może posunąć się do zastosowania broni jądrowej. Według Stoltenberga atak na Skripala „przede wszystkim potwierdza, że Rosja staje się coraz bardziej nieobliczalna i agresywna”. Wymienił w tym kontekście stacjonowanie sił rosyjskich w separatystycznych republikach takich jak Naddniestrze w Mołdawii, Abchazja i Osetia Południowa w Gruzji, a także aneksję Krymu.

„W swojej doktrynie strona rosyjska jasno wskazała, że jest gotowa użyć broni atomowej w regionalnym konflikcie, co nazywa ‚eskalacją przez deeskalację’. My dostrzegamy zagrożenie, że rząd rosyjski może stopniowo odchodzić od stosowania broni konwencjonalnej na rzecz broni jądrowej, zarówno w doktrynie wojskowej, jak i podczas manewrów i przy rozwijaniu potencjału zbrojnego” – Stoltenberg powiedział niemieckiej gazecie uznając, że „obniża to próg zastosowania broni atomowej przez Moskwę”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Musimy nadal poprawiać gotowość bojową i zdolności. Rosja nie powinna się łudzić – jesteśmy zawsze gotowi do reakcji na zbrojny atak na jednego z sojuszników. Chcemy wiarygodnie odstraszać. Nie chcemy wojny, naszym celem jest deeskalacja” – zadeklarował Stoltenberg, który pozytywnie ocenił zachowanie państw członkowskich NATO w reakcji na zamach na Skripala, które uznał za „silny sygnał jedności”.

interia.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz