Turecka kolumna wojskowa wjechała do Syrii

Według antyrządowych ugrupowań do syryjskiej prowincji Idlib wjechała kolumna żołnierzy tureckiej armii wyposażonych w ciężki sprzęt.

Powołując się na informacje mediów ugrupowań antyrządowych portal Al Masdar News twierdzi, że do syryjskiej prowincji Idlib wjechała kolumna tureckich żołnierzy. Wjechali oni na około 30 pojazdach wojskowych w tym pięciu czołgach. Kolumna skierowała się do tureckich posterunków koło miejscowości Tel al-Eis i Tel Tukann na pograniczu prowincji Aleppo.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Idlib pozostaje ostatnią prowincją Syrii kontrolowaną w większości przez islamistyczne ugrupowania zbrojne. Najsilniejszym wśród nich jest Tahrir asz-Szam, czyli dawny Dżabhat an-Nusra, syryjskie skrzydło Al-Kaidy. Po zajęciu w marcu tego roku rejonu miasta Afrin na północnym-zachodzie Syrii, Turcja próbuje rozciągnąć swoje wpływy właśnie na prowincję Idlib organizując na granicy między obszarami kontrolowanymi przez islamistów a terenami pod kontrolą sił rządowych całą sieć posterunków. Już w styczniu w czasie organizowanie jednego z nich doszło do wymiany ognia między Turkami, a syryjską armią. Turcja prowadząc swoje działania powołuje się na wyniki negocjacji z Rosją i Iranem w ramach tak zwanego procesu astańskiego, które uczyniły Ankarę gwarantem zawieszenia broni w tej prowincji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Syryjska armia przygotowuje się jednak do odbicia Idlib. Według Al Masdar News wzmocnienie tureckich posterunków w tej prowincji może oznaczać, że Ankara zamierza wesprzeć islamistów w przypadku ataku armii. Może to być jednak także element politycznej licytacji przed szczytem przywódców Iranu, Rosji i Turcji, którzy będą rozmawiać o Syrii 17 września w Teheranie. „Są tam pewne grupy ekstremistyczne, najlepiej byłoby je zidentyfikować, izolować i eliminować, aby nie przeprowadzać totalnego ataku. W przeciwnym wypadku będziemy mieli katastrofę” – powiedział o sytuacji w Syrii minister spraw zagranicznych Turcji Mevlüt Çavuşoğlu.

almasdarnews.com/gazetaprawna.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz