Syryjska armia rozpoczęła walki z islamistami na północnych peryferiach prowincji Hama, niemal całkowicie kontrolowanej już przez rząd. To przygotowania do większej ofensywy.

W sobotę oddziały syryjskiej armii zaatakowały bojówki islamistów na północnych peryferiach prowincji Hama, która niemal w całości jest już pod kontrolą rządu Syrii. Jak informuje portal almasdarnews.com celem są oddziały ugrupowań Tahrir asz-Szam (dawny Dżabhat an-Nusra) i Dżaisz al-Izza zajmujące miasta Kafr Zita, al-Latamina, Sukeik i Khan Szeikhun znajdujące się już w sąsiedniej prowincji Idlib. Oddziały rządowe poprzedziły atak ostrzałem artyleryjskim i nalotami.

Oczyszczanie północnej części prowincji Hama z dżihadystów jest przygotowaniem do ofensywy w prowincji Idlib. To ostania syryjska prowincji w znacznej części opanowana przez islamistyczne ugrupowania zbrojne. W zachodniej jej części, w rejonie miejscowości Hakura pojawiły się już elitarne Siły Tygrysa, każdorazowo kierowane przez sztab syryjskiej armii w najbardziej priorytetowe regionu walk, gdzie mają być prowadzone kluczowe ofensywy. Według portalu syriancivilwarmap.com na odcinku frontu na północy do Hakury trwają intensywne ostrzały prowadzone przez artylerię syryjskiej armii. Według portalu oznacza to, że pierwszym celem ofensywy będzie miasto Dżisr asz-Szugur położone w zachodniej części prowincji Idlib.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Dziennikarce telewizji Al Aan TV Jenan Moussie udało się przeprowadzić wywiady z trzema dżihadystami, którzy przybyli do Syrii przed kilku laty z Holandii i Belgii, i przebywają obecnie na terenie prowincji Idlib. Przyznali oni, że w Idlib przebywa wielu bojowników spoza Syrii wśród których nastroje są różne. Część z nich próbuje zorganizować sobie powrót do Europy, część zapowiada walkę do ostatniej kropli krwi co będzie czynnikiem utrudniającym ewentualne rozmowy o rozejmie i kapitulacji ugrupowań antyrządowych, do czego doszło w prowincji Dara i Kunajtira.

Według rozmówców dziennikarki najsilniejszym ugrupowaniem w Idlib jest radykalny Tahrir asz-Szam czyli dawny Dżabhat an-Nusra, powstały jako syryjskie skrzydło Al-Kaidy. Jego bojówkarze dokonali już aresztowań tych rebeliantów, którzy opowiadali się za rozpoczęciem negocjacji z przedstawicielami syryjskiej armii.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Mapa:

Kolor czerwony – tereny pod kontrolą sił rządowych; kolor zielony – tereny pod kontrolą islamistów; kolor ciemnozielony – tereny pod kontrolą Tahrir asz-Szam; kolor niebieski – tereny okupowane przez armię Turcji; kolor żółty – tereny kontrolowane przez podporządkowane Kurdom Syryjskie Siły Demokratyczne, kolor ciemnożółty – tereny pod wspólną kontrolą milicji rządowej i kurdyjskich Ludowych Oddziałów Obrony (YPG).

almasdarnews.com/syriancivilwarmap.com/twitter.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz