Elitarne oddziały syryjskiej armii – Siły Tygrysa prowadzą ofensywę w kierunku okupowanych przez Izrael Wzgórz Golan. W krótkim czasie odzyskały znaczną część połuduniowo-zachodniej prowincji.

Siły Tygrysa zostały przerzucane na pogranicze Wzgórz Golan zaledwie dwa dni temu. Wystarczyło to aby wyzwoliły z rąk islamistycznych bojówek obszary prowincji Kunajtira będące od lat poza kontrolą rządu. Oddziały syryjskie zajęły w poniedziałek Sabsabę, Simlin, Um al-Awsadż, al-Mal, Tajhah, Akrabę, al-Harę. W tej ostatniej miejscowości na spotkanie syryjskim żołnierzom wyszła manifestacja mieszkańców świętujących wyzwolenie. To prorządowej manifestacji doszło także w znajdującym się jeszcze pod kontrolą islamistów Namar.

Islamiści ostrzeliwali z moździerzy miejscowość Chan Arnaba na północy strefy walk, tymczasem rządowa artyleria ostrzelała ich pozycje w rejonie miasta Nab as-Sakr. Trwają walki o miejscowość Maszara. Według portalu Al Masdar News część oddziałów antyrządowych ogłosiła rozejm by negocjować z rządem warunki swojej kapitulacji bądź ewakuacji.

Natarcie na wzgórze Tel al-Hara nagrał reporter agencji informacyjnej ANNA News. Bój trwał cztery godziny po czym bojownicy dżihadystycznej organizacji Tahrir asz-Szam uciekli. Tym samym oddziały syryjskiej armii znalazły się kilkanaście kilometrów od okupowanych przez Izrael Wzgórz Golan. Izraelczycy przez lata wspierali islamistów na obszarach sąsiadującej ze Wzgórzami Golan prowincji. Obecna ofensywa syryjskiej armii może świadczyć o tym, że władze Izraela faktycznie porozumiały się Rosją w sprawie wstrzymania swoich ingerencji na terenie Syrii pod warunkiem tego, że do terenów okupowanych przez Izraelczyków nie zbliżą się oddziały irańskie wspierające władze Syrii, lecz wyłącznie żołnierze syryjscy. Zawarcie takie porozumienia sugerowali także prezydenci Rosji i USA podczas wczorajszej konferencji prasowej po spotkaniu w Helsinkach. Donald Trump mówiła tam o priorytecie polityki USA jakim jest interes Izraela.

Teren niebieski – obszar pod okupacją Izraela; teren czarny – obszar kontrolowany przez ISIS; teren zielony – obszar kontrolowany przez inne ugrupowania antyrządowe; teren czerwony – obszar kontrolowany przez syryjskie siły rządowe; teren ciemnoczerwony – teren wyzwolony przez syryjskie siły rządowe 16 lipca.

ANNA News/syriancivilwarmap.com/almasdarnews.com/kresy.pl

 

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. UczSieHistorii
  UczSieHistorii :

  “prezydenci Rosji i USA podczas wczorajszej konferencji prasowej po spotkaniu w Helsinkach. Donald Trump mówił tam o priorytecie polityki USA jakim jest interes Izraela.”

  Trump to podstawiony człowiek żydowskich bankierów którzy kontrolują Usrael, także trzeba brać pod uwagę, że on też nienawidzi Polski i Polaków to jego przemówienie w Warszawie to był jeden wielki teatrzy na który niemalże wszyscy się dali nabrać w tym i ja.

  Gdzie np. był Trump gdy chcieli usunąć pomnik Katyński? Podczas całej nagonki na nasz kraj która trwała kilka miesięcy Trump nawet słowa nie powiedział.

 2. Poznaniak74
  Poznaniak74 :

  Po to prawdopodobnie “Bibi” Netanjahu tak często “odwiedza” Moskwę, chce pewno żeby Rosja dała “gwarancję” żeby jej “aliant” z tamtego regionu, czyli Iran, po “oczyszczeniu” Syrii nie zabrał się za “oczyszczanie” ziem zagarniętych przez Izrael (Wzgórza Golan)…